لینک های دسترسی

Breaking News

میلر: دستور کاهش قوای امریکایی در افغانستان برایم داده نشده است


سکات میلر، فرمانده ارشد نظامیان امریکایی و خارجی در افغانستان گفته است که تا کنون دستور کاهش قوای امریکایی در افغانستان برایش داده نشده است.

آقای میلر روز یک شنبه دوم جدی (۲۳ دسمبر) در جریان سفر به ولایت ننگرهار گفت "شما نیز چنین آوازه ها را در رسانه ها شاهد بوده اید. اما آنچه را به شما اطمینان می‌دهم این است که نخست از همه هیچ دستوری به من داده نشده است، پس هیچ چیز تغییر نکرده است. امروز نیز آنگونه استیم که دیروز بودیم و فردا نیز چنین خواهیم بود."

اواخر هفتۀ گذشته، گزارش‌هایی از قول مقام‌های امریکایی نشر شد که دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا به وزارت دفاع آن کشور دستور داده است که نصف حدود ۱۴۰۰۰ نظامی امریکایی مستقر در افغانستان را به ایالات متحده برگرداند.

شبکۀ خبری طلوع جریان صحبت‌های آقای میلر را نشر کرد که در آن گفت "اما اگر دستور یابم، فکر کنم مهم است بدانید که ما هنوز هم با قوای امنیتی افغان خواهیم بود. حتا اگر شمار اندک قوای (امریکایی) در افغانستان حضور داشته باشد، در وضعیت درستی قرار خواهیم داشت. پیش از این نیز در این مورد فکر کرده بودیم و با شمار کم قوا نیز قادر خواهیم بود تا از رهگذر حمایتی به آنچه نیاز دارید، آن را انجام دهیم".

هرچند حکومت افغانستان با اشاره به توانمندی و ظرفیت قوای امنیتی و دفاعی افغان به دفاع از کشورشان، تصمیم کاهش حضور قوای امریکایی را در افغانستان کم اهمیت جلوه داد، شماری از مقام‌ها و جنرالان افغان مقابله با طالبان و دیگر گروه های دهشت افگن را بدون کمک نظامیان امریکایی به ویژه حمایت هوایی ائتلاف، دشوار توصیف کردند.

آقای میلر همچنین به یافتن راه حل سیاسی به معضل افغانستان تاکید کرد و گفت "شخصاً ترجیح می دهم که باید از خشونت دست بکشیم زیرا کسانیکه بهای آن را می پردازند، مردم افغانستان و در بسا موارد غیرنظامیان اند. صرف نظر از اینکه طالبان یا قوای امنیتی افغان کشته می‌شوند، کسانیکه بهای جنگ را می‌پردازند، افغان‌ها اند".

گزارش کاهش حضور نظامیان امریکایی در افغانستان در حالی نشر شده است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده در امور صلح افغانستان سرگرم مذاکرات با گروه طالبان است، گروهی که خواستار خروج کامل قوای خارجی از افغانستان است.

XS
SM
MD
LG