لینک های دسترسی

Breaking News

محب: تمام سیاستمداران افغان در مورد صلح هم‌نظراند


حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که تمام سیاستمداران افغان در مورد تامین صلح در کشورشان شان اتفاق نظر دارند.

آقای محب در گفتگوی ویژه با صدای امریکا گفت: "با وجود اختلافات در بعضی موارد، تمام سیاست مداران افغان در مورد صلح متحد استند و همه صلح می‌خواهند".

ایالات متحدۀ امریکا و طالبان روز شنبه ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) موافقتنامه‌ای را امضا کردند که بر اساس آن باید به تاریخ دهم مارچ مذاکرات بین حکومت افغانستان و طالبان آغاز شود.

بر اساس توافق امریکا و طالبان باید با آغاز مذاکرات بین الافغانی، ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان آزاد شد.

حمدالله محب با تاکید بر اینکه بحث رهایی زندانیان طالبان از صلاحیت دولت افغانستان است به صدای امریکا گفت: " امریکا رهایی ۵۰۰۰ طالب را تعهد نکرده است ...امریکا گفته است که روی یک پلان برای رهایی زندانیان با طرف های ذی‌دخل وارد گفتگو خواهد شد".

مشاور امنیت ملی افغانستان با اشاره به بحث رهایی زندانیان طالب گفت چنین پیش‌شرط‌ها ممکن نیست.

آقای محب گفت: "اگر طالبان روی آزادی زندانیان اسرار می ورزند، نیت شان برای صلح واضح نیست. در صورتیکه صلح واقعی می‌خواهند، چنین پیش شرط‌ها امکان پذیر نیست".

پیش از این، محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان نیز گفته بود که در مورد رهایی زندانیان طالب "تنها و تنها" حکومت افغانستان در "چهارچوب مذاکرات همه جانبه" تصمیم خواهد گرفت.

رییس جمهور افغانستان گفت که موضوع رهایی زندانیان طالب می‌تواند شامل اجندای مذاکرات بین‌الافغانی شود؛ اما پیش شرطی برای آغاز این مذاکرات شده نمی‌تواند.

XS
SM
MD
LG