لینک های دسترسی

Breaking News

محب: هیچ کشوری صلاحیت تعیین ساختار دولت افغانستان را ندارد


حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که هیچ فرد و یا کشوری حق و صلاحیت تصمیم‌گیری راجع به تعیین ساختار دولت در افغانستان را ندارد.

این سخنان، ساعاتی پس از آن‌ طرح شد که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، با مقامات افغان در کابل دیدار کرد و در مورد نشست ابوظبی به مقامات افغان توضیح داد.

به دنبال این نشست، مشاور امنیت ملی افغانستان، اگرچه حمایت جامعه جهانی از روند صلح افغانستان را ستایش کرد، ولی در تویتر خود نوشت که "نیاز است تا در مورد شایعات موجود - که در مواردی گمراه‌کننده است - وضاحت داده شود."

آقای محب در ادامه نوشته است "روابط افغانستان و امریکا، براساس توافقنامه دوجانبه امنیتی میان دو کشور تعریف شده که مورد حمایت گسترده مردم افغانستان قرار دارد... به عنوان یک کشور مستقل، هیچ فرد و یا کشوری حق و صلاحیت این را ندارد تا در مورد ساختار دولت در افغانستان که در مغایرت با قانون اساسی ما قرار داشته باشد، بحث کند."

مشاور امنیت ملی افغانستان افزوده است "صلاحیت تصمیم‌گیری راجع به آینده افغانستان، از مردم افغانستان و رهبران منتخب شان است. هیچ جاگزینی برای یک دولت منتخب وجود ندارد. هیچ معامله‌ای هم روی قربانیان مردم افغانستان صورت نخواهد گرفت."

نشست ابوظبی، با حضور نمایندگان طالبان، امریکا، پاکستان، امارات متحده عربی و عربستان سعودی برگزار شد و دولت افغانستان در آن حضور رسمی نداشت.

خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که در این نشست، طرح یک آتش‌بس شش ماهه و تشکیل حکومت موقت با حضور طالبان در افغانستان بررسی شده است.

مقامات امریکایی در مورد این گزارش ابراز نظری نکرده اند، ولی سخنگویان طالبان آن را بی‌اساس خواندند.

'معاملۀ عجولانه'

تحلیل‌گران در افغانستان از حضور کمرنگ دولت این کشور در گفتگوها میان نمایندگان طالبان و امریکا انتقاد کرده اند.

ولی سفارت امریکا در کابل همواره گرفته است که آن کشور، صرفا در پی زمینه‌سازی برای مذاکرات صلح با طالبان است و اصل مذاکرات، باید میان افغان‌ها صورت بگیرد.

مشاور امنیت ملی افغانستان در ادامه سخنان خود در تویتر نوشته است که برای برقراری یک صلح پایدار در افغانستان، به حوصله‌مندی استراتژیک نیاز است.

آقای محب نوشته "مردم ما خواهان صلح پایدار هستند، نه یک معامله عجولانه که قربانی‌های ما را نادیده بگیرد. برقراری صلح، نیازمند حوصله‌مندی استراتژیک و شجاعت است."

او افزوده "نیاز است تا به مردم افغانستان اطمینان داده شود که صلح، تقاضای جمعی ما است و چیزی‌ست که برای به دست آوردن آن، همه یک‌جا تلاش می‌کنیم."

XS
SM
MD
LG