لینک های دسترسی

Breaking News

اعتصاب صرافان‌ افغان به دنبال اختطاف و قتل یک کودک در کابل


پس از اختطاف و قتل کودک یک صراف در کابل، صرافان در بسیاری از ولایت‌های افغانستان دست به اعتصاب کاری زده و خواستار محاکمۀ عاملان آن شده اند.

صرافان کابل در یک گردهمایی اعتراضی، دروازه سرای شهزاده که بازار اصلی ارز و تبادله پول در کابل است را بسته اند.

این اعتراض‌ها پس از آن آغاز شده است که هفته گذشته ربایندگان یک کودک شش ساله به نام مهسا، از مربوطات حوزه یازدهم شهر کابل ربوده و سپس به قتل رساندند.

پدر "مهسا" صراف است و ربایندگان در بدل رهایی این کودک،‌ خواستار ۳۰۰هزار دالر شده بودند.
پدر "مهسا" صراف است و ربایندگان در بدل رهایی این کودک،‌ خواستار ۳۰۰هزار دالر شده بودند.

صرافان معترض، از دولت و نهادهای عدلی و قضایی افغانستان خواسته ‌اند که ربایندگان مهسای شش ساله را "اعدام" کنند.

میر افغان صافی، رئیس اتحادیه صرافان افغانستان، روز شنبه (۲۵حوت) به صدای امریکا گفت که صرافان نه تنها در کابل بل در بسیاری از ولایت‌ها به هدف "دادخواهی با خانواده مهسا" و تامین امنیت شان توسط حکومت دست به اعتصاب کاری زدند.

آقای صافی افزود: " ما امروز در سراسر افغانستان اعتصاب کاری کردیم، خواست ما این است که قاتلین مهسا اعدام شوند، قاتلین مهسا باید اعدام شوند، قاتلین صراف‌های ما باید اعدام شوند، و نیز افرادی که در ماه گذشته صراف‌ها را به قتل رسانده باید بازداشت شوند."

آقای صافی، به حکومت هشدار داد که اگر قاتلین مهسا "اعدام" نشوند، صرافان به گونه دوام دار در سراسر افغانستان به اعتصاب کاری شان ادامه خواهند داد.

بر بنیاد آمارهای اتحادیه صرافان افغانستان، در سه ماه گذشته ۱۲ صراف در کابل و برخی از ولایت‌های دیگر توسط ربایندگان ربوده شده و سپس به قتل رسیده ‌اند.

میرافغان صافی، رئیس اتحادیه صرافان افغانستان همچنان افزود که افزایش جرایم جنایی تاثیر منفی بر "کار و بار" صرافان در پایتخت و ولایات گذاشته است.

در همین حال، ده‌ها تن از شهروندان ولایت هرات در واکنش به اختطاف و قتل "مهسای شش ساله" دست به اعتراض زده و خواهان مجازات عاملان این قضیه شده اند.

معترضین در هرات که عمدتاً زنان ، جوانان و شماری از صرافان این ولایت بودند، از حکومت خواسته اند که قاتلین این کودک را اشد مجازات یعنی "اعدام" کند.

پولیس کابل پیش از این اعلام کرد که دو نفر در پیوند به اختطاف و قتل مهسای شش ساله، بازداشت شده و ربایندگان به جرم شان اعتراف کرده اند.

XS
SM
MD
LG