لینک های دسترسی

Breaking News

دستگیری بیش از ۱۰۰ نفر در بدخشان تاجیکستان


نیروهای امنیتی تاجیکستان در مرز این کشور
نیروهای امنیتی تاجیکستان در مرز این کشور

پولیس تاجیکستان ناوقت پنجشنبه ۱۹ می (۲۹ ثور) گفت که در جریان یک عملیات "ضد تروریزم" بیش از ۱۰۰ نفر را دستگیر کرده است.

این دستگیری پس از درگیری مرگبار در شرق تاجیکستان صورت گرفته است، منطقه‌ای که دوشنبه از مدت‌ها به این سو تلاش دارد آنرا زیر کنترول خود بیاورد.

به گفتهٔ مقام‌های حکومت تاجیکستان، در اثر درگیری‌های اخیر نه نفر به شمول هشت تن از "تندروان" و یک افسر آن کشور در منطقه دور افتاده گورنو‌بدخشان کشته شدند. پس از سال ۲۰۱۲ میلادی، این نخستین خشونت در این منطقه به شمار می رود.

وزارت داخلهٔ تاجیکستان گفته است که پولیس آن کشور در جریان یک عملیات ۱۱۴ "عضو یک گروه تروریستی" را در منطقه روشان آن کشور توقیف کرده و هشت تن دیگر هنوز هم فراری اند.

در همین حال، استخبارات تاجیکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که وضعیت در منطقه روشان حالا "عادی" شده است.

پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی که کشور‌های آسیای مرکزی استقلال‌شان را به دست آوردند، منطقه گورنو‌بدخشان از زمان پایان جنگ داخلی پنج ساله تاجیکستان تاکنون مرکز تنش‌ها بوده است.

این منطقه از لحاظ زبانی، مذهبی و قومی با سایر مناطق تاجیکستان متفاوت است. منطقه گورنو‌بدخشان پایگاه عمده شورشیان ضد حکومت به شمار می رفت، شورشیانی که در نهایت به آتش بس توافق کردند.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، مقامات روز سه شنبه در پاسخ به اعتراضات در شهر خوروغ "عملیات ضد تروریزم" را اعلام کرد. کناره‌گیری رییس منطقه که از سوی حکومت مقرر شده است، یکی از خواست‌های معترضان است.

پس از درگیری‌ها و بروز خشونت، خدمات انترنیتی در این منطقه قطع شده و خدمات تیلفون‌هاو موبایل‌ها تا اندازهُ متاثر شده است.

گروه‌های مخالف حکومت تاجیکستان در بیرون از آن کشور از مقام‌های تاجیک خواسته اند تا آنچه را که به گفتۀ آنان "سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز" در بدخشان است، متوقف کنند.

وضعیت در ولایت بدخشان تاجیکستان که هم مرز با افغانستان است، از ماه نومبر ۲۰۲۱ به اینسو پرتنش و ناآرام بوده است. یکبار معترضان کوشیدند که ساختمان‌های دولتی را در این ولایت تصرف کنند، اما پولیس مانع آنان شد و در اثر گلوله باری پولیس یک معترض کشته شد.

تظاهرات در تاجیکستان که ۹.۵ میلیون نفر جمعیت دارد، رویداد بسیار نادر است. اما ولایت بدخشان تاجیکستان که اکثر مخالفان حکومت در آنجا سکونت دارند، گاه‌گاهی شاهد تظاهرات بوده است.

با آنکه ولایت بدخشان تاجیکستان نصف قلمرو آن کشور را تشکیل می‌دهد، جمعیت این ولایت فقط حدود ۲۵۰ هزار نفر است. اکثر ساحات بدخشان کوهستانی بوده و شرایط زندگی در آن به دلیل مشکلات اقتصادی، میزان بلند بیکاری و بهای بلند مواد خوراکی، دشوار است.

XS
SM
MD
LG