لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از افزایش شیوع و تلفات ناشی از بیماری حاد تنفسی در افغانستان


آرشیف
آرشیف

سازمان جهانی صحت، با نشر گزارشی در مورد شیوع بیماری‌های ساری در افغانستان گفته است که بیماری حاد تنفسی از اول جنوری تا ۱۸ نومبر سال روان میلادی، هزاران نفر را به کام مرگ فرستاده است.

بر اساس گزارش این سازمان بیشتر قربانیان بیماری‌های حاد تنفسی را کودکان و زنان تشکیل می‌دهند. در گزارش آمده است: "از مجموع مرگ و میرها، ۱۹۶۸ نفر کودک زیر پنج سال و ۱۱۰۴ زن از ۳۴ ولایت گزارش شده است".

آمار سازمان جهانی صحت نشان می‌دهد که در این مدت حدود ۱.۲ میلیون مورد مشکوک بیماری حاد تنفسی در افغانستان ثبت شده است که از این میان حدود ۷۲۳هزار مبتلا را کودکان زیر پنج سال و نزدیک به ۵۸۱هزار بیمار دیگر زنان اند.

گزارش حاکی است که شیوع بیماری حاد تنفسی در افغانستان رو به افزایش است. همه ساله با فرا رسیدن موسم سرما و افزایش آلودگی هوا به دلیل سوختاندن چوب و ذغال سنگ برای گرم کردن منازل در افغانستان، شیوع بیماری‌های تنفسی نیز افزایش می‌یابد.

سازمان جهانی صحت گفته است که آمار کنونی بیماران مبتلا به بیماری حاد تنفسی بیشتر از میانگین تعداد موارد گزارش شده در طول سه سال گذشته است. این سازمان گفته است که تعداد بیشتر در سال روان میلادی را می‌توان با بهبود گزارش‌دهی به دلیل بهبود سیستم نظارت مرتبط دانست.

سازمان جهانی صحت می‌گوید که برای رسیدگی به این بیماری، کمیته‌های آمادگی و واکنش اضطراری بیماری حاد تنفسی در سطح ولایات فعال اند و تیم‌های پشتیبانی نظارتی به طور فعال در فعالیت‌های بررسی شیوع و واکنش در ۳۴ ولایت شرکت می‌کنند.

این در حالی است که به تازگی سازمان حفاظت از کودکان (Save the Children) گفته است که هزاران عودت‌کننده به طور فزاینده‌ای با تهدید سطح بالای ابتلا به بیماری‌های خطرناک روبرو استند.

این سازمان در ماه گذشته بیش از ۳۰۰۰ مورد عفونت حاد تنفسی و ۱۲۰۰ مورد اسهال کودکان را در مراکز بهداشتی خود ثبت کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG