لینک های دسترسی

Breaking News

جنگ در افغانستان؛ '۲۸۰ غیرنظامی در ماه می کشته شدند'


کمیسیون حقوق بشر افغانستان با نگرانی از تداوم خشونت‌ها و جنگ در این کشور می‌گوید که غیرنظامیان قربانی اصلی منازعات مسلحانه استند.

ذبیح‌الله فرهنگ، رییس نشرات و ارتباطات این کمیسیون روز چهارشنبه دوم جون (۱۲ جوزا) با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت که در ماه گذشتۀ میلادی ۲۸۰ غیرنظامی به شمول ۱۰۹ کودک در نقاط مختلف افغانستان در نتیجه رویدادهای ضد امنیت کشته شده اند.

آقای فرهنگ افزود: "باور ما این است که این (ارقام) بیشتر است. ۶۳۴ غیرنظامی هم زخم برداشته اند."

به باور کمیسیون حقوق بشر افغانستان جوانب درگیر نمی‌توانند حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی را رعایت کنند، چون آنها نظامیان و غیرنظامیان را تفکیک نمی‌توانند.

سخنگوی این کمیسیون گفت که حکومت افغانستان و گروه طالبان باید مذاکرات را اولویت دهند و اعلام آتش‌بس دایمی می‌تواند "بازتاب‌دهندهٔ خواست واقعی شهروندان افغانستان" باشد.

همچنان کمیسیون حقوق بشر افغانستان از سازمان ملل متحد و جامعۀ جهانی می‌خواهد که مسوولیت "حقوقی و اخلاقی" شان را در قبال حمایت از حقوق بشری شهروندان افغانستان و ختم جنگ در این کشور ادا کنند.

در تازه‌ترین مورد، در نتیجۀ انفجار ماین‌های مقناطیسی شب گذشته در غرب کابل که بس‌های شهری را هدف قرار داد، دست‌کم ده تن کشته و ۱۲ غیرنظامی نیز زخمی شدند.

از سویی هم دفتر معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) نیز از ثبت تلفات سنگین غیرنظامیان خبر داده و بر ضرورت فوری کاهش خشونت، پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان و تلاش همۀ جوانب برای محافظت از غیرنظامیان تاکید کرده است.

یوناما عصر دیروز گفته است که بسیاری از غیرنظامیان در نتیجۀ درگیری‌ها اردوی ملی و طالبان، حملات هوایی اردوی ملی افغانستان و مواد منفجره مخالفان مسلح دولت قربانی می‌شود.

در اعلامیۀ یوناما آمده است: "یوناما یافته‌های خود را با طرفین در میان می‌گذارد و از آنها می‌خواهد تا همه اقدامات را برای محافظت از غیرنظامیان انجام دهند."

این در حالی است که هیات مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان روز گذشته برای از سرگیری مذاکرات با هیات طالبان عازم دوحه شد.

XS
SM
MD
LG