لینک های دسترسی

Breaking News

امسال ۳۲۷هزار نفر در افغانستان بیجا شده اند - اوچا


دفتر هماهنگی امور کمک‌های بشری ملل متحد (اوچا) اعلام کرد که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۳۲۷هزار افغان از مناطق اصلی شان بیجا شده اند.

اوچا با نشر گزارشی، دلیل عمدۀ آوارگی این شمار افغان‌ها را تداوم جنگ و وقوع رویدادهای طبیعی بیان کرده است.

در این گزارش آمده است: "بسیاری از این افراد در سراسر کشور آواره هستند، زیرا درگیری و فقر مانع بازگشت آنها به مناطق اصلی شان می‌شود".

ملل متحد گفته است که با افزایش آمار آوارگان جنگ و حوادث طبیعی در افغانستان، نیازمندی به کمک‌های بشری نیز بیشتر شده است.

بر اساس معلومات ملل متحد، ۵۹ درصد آوارگان جنگ و حوادث طبیعی را کودکان، ۲۱ درصد را زنان و ۲۰ درصد را مردان تشکیل می‌دهند.

کنر، ننگرهار و بغلان از جمله ولایاتی است که بیشترین آمار آوارگان را دارند.

بر اساس ارزیابی وزارت دولت افغانستان در امور مبارزه با حوادث، در مجموع ۲۵ ولایت با تهدیدهای بلند، متوسط و اندک حوادث طبیعی در جریان زمستان پیشرو مواجه خواهند بود.

احمد تمیم عظیمی، سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که هشت ولایت به شمول بادغیس، غور، دایکندی، بامیان، پروان در ردۀ اول آسیب‌پذیری‌ها قرار دارد.

او افزود: "بیش از هفت میلیون نفر در سراسر کشور تحت تهدید بلند از آسیب‌پذیری قرار دارند که از آن میان بر اساس کتگوری یک میلیون و ۲۰۰ هزار آن شدت آسیب‌پذیری شان بیشتر است این بر می‌گردد به همان هشت ولایتی که در کتگوری اول قرار دارند".

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان می‌گوید که برای رسیدگی به رویدادهای طبیعی در زمستان نزدیک، سه میلیارد افغانی بودجه در اختیار دارد و این وزارت تلاش می‌کند که سیستم مدیریت ملی رسیدگی به حوادث را تنظیم کند.

قرار است که این وزارت پلان زمستانی را در هشت زون افغانستان جهت کمک به نیازمندان تطبیق کند.

XS
SM
MD
LG