لینک های دسترسی

Breaking News

شمار بیجاشدگان داخلی در افغانستان به ۴.۱ میلیون نفر رسید


سازمان ملل متحد گفته است که شمار مجموعی بیجاشدگان داخلی در افغانستان از سال ۲۰۱۲ تا کنون به ۴.۱ میلیون نفر رسیده است.

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان روز چهارشنبه ۲۱ اکتوبر (۳۰ میزان) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که در سال روان ۲۲۰ هزار نفر و در سال گذشتۀ میلادی ۴۵۶ نفر در داخل افغانستان بیجا شده اند.

بر اساس آمار سازمان ملل متحد تنها در ده روز گذشته بیش از ۵۰۰۰ خانواده – حدود ۴۰ هزار نفر – در اثر جنگ میان طالبان و قوای افغان، از ولسوالی‌های نهر سراج، ناوه بارکزی، نادعلی، مارجه و حومۀ شهر لشکرگاه مجبور به ترک خانه و روستاهای شان شده اند.

کارولین وان بورن، مسوول افغانستان در کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان خواستار محافظت و معاونت از بیجاشدگان هلمند شده و گفته است: "به حمایت فوری بیشتر نیاز است، زیرا افزون بر همه‌گیری کروناویروس، آن کشور [افغانستان] با آزمون ناامنی دست و گریبان است."

کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که ۵۰۰۰ نفر بیجاشده در هلمند به مساعدت فوری نیاز دارند. بررسی این نهاد نشان داده است که اکثر بیجاشدگان هلمند با مشکل نبود یا کمبود غذا، آب آشامیدنی، سرپناه، وسایل بهداشتی، تشناب و پول روبرو اند.

خانم وان بورن گفته است: "امدادرسانان با دسترسی اندک به اکثر غیرنظامیان بیجا شده به کار ادامه می‌دهند. قطع ارتباطات مخابراتی، تهدید بم‌های تعبیه شده و انسداد دوامدار شاهراه قندهار-هلمند در پی تخریب چندین پل، به چالش‌ها افزوده است."

ملل متحد گزارش داده است که بیجاشدگان هلمند در وضعیت نامساعد معیشتی به سر می‌برند، برخی از آنان شب و روز را در فضای باز سپری کرده و آنانی هم که اندکی توانایی مالی دارند، چندین خانواده یک دوکان را مشترک کرایه گرفته اند.

سازمان ملل متحد گفته است که ناامنی و جنگ از یک طرف و فقر از سوی دیگر سبب شده است که میلیون‌ها افغان که در داخل کشورشان بیجا شده اند، نتوانند به محلات اصلی شان برگردند.

XS
SM
MD
LG