لینک های دسترسی

Breaking News

پایان کار کمیسیون تصفیۀ صفوف طالبان؛ 'بیش از ۴۳۰۰ نفر اخراج شدند'


مقام‌های طالبان از پایان کار کمیسیون تصفیۀ صفوف این گروه خبر داده و گفته اند که چهارهزار و ۳۵۰ جنگجوی "نامطلوب" را از صفوف شان پاکسازی کرده اند.

لطیف‌الله حکیمی، رییس این کمیسیون روز دوشنبه ۲۱ فبرروری (دوم حوت) به خبرنگاران گفت که این افراد بر اساس شکایات مردم و بررسی‌های آنان از صفوف طالبان حذف شده اند.

پس از مسلط شدن طالبان بر افغانستان، حکومت سرپرست این گروه کمیسیونی را به ‌منظور شناسایی افراد "مغرض و استفاده‌جو" که در میان جنگجویان این گروه قرار دارند، ایجاد کرد.

آقای حکیمی افزود که از میان چهارهزار و ۳۵۰ نفر که از صفوف طالبان بیرون کشیده شدند، ۱۳۵ تن آنان افراد زیر سن ۱۸ سال بوده اند.

رییس این کمیسیون افزود که در این مدت، آنان بیش از سه‌هزار شکایت مردم را از برخورد نامناسب جنگجویان این گروه با آنان دریافت کرده اند که به بسیاری آن رسیدگی شده است.

آقای حکیمی اضافه کرد که پس از این، پیش‌گیری، تعقیب و بررسی بر افراد "نامطلوب" در میان صفوف طالبان را یک کمیسیون تازۀ تاسیس شده به عهده گرفته و این کمیسیون در این مورد به کارهای خود ادامه می‌دهد.

این کمیسیون از سوی ملا هبت‌الله اخندزاده، رهبر گروه طالبان ایجاد شده و در آن، نمایندگان وزارت دفاع، وزارت داخله و امنیت ملی حکومت طالبان شامل اند.

پیش از این، برخی از شهروندان افغانستان ابراز نگرانی کرده بودند که افراد مسلح ناشناس که خود را اعضای طالبان معرفی می‌کنند، وارد خانه‌های مردم شده و دست به "غارت و چور و چپاول" می‌زنند.

آنان از مقام‌های طالبان خواستند که برای افراد شان یونیفورم نظامی توزیع کنند، تا مردم بتوانند جنگجویان این گروه با افراد مسلح ناشناس را تفکیک کنند. اما طالبان با گذشت شش ماه از حاکمیت شان، تا کنون موفق به توزیع یونیفورم نظامی به جنگجویان شان نشده اند.

اخیراً هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان به فرماندهان آن گروه دستور داد که صفوف شان را از وجود افراد نامطلوب پاکسازی کنند.

ریاست عمومی ادارۀ امور طالبان به تاریخ چهارم نومبر (۱۳ عقرب) بخش‌هایی از سخنرانی ملا هبت‌الله را در تویتر نشر کرده بود که بازتاب‌دهندۀ نگرانی وی از وجود افراد "خاین و نفوذی" در صفوف این گروه است.

در یکی از این پیام‌های تویتر نگاشته شده است: "هر بزرگ [قوماندان طالبان] مکلف است تا افراد نامطلوبی را که امید اصلاح آنان وجود ندارد، از صفوف شان بیرون کند."

پیش از این نیز، ملا محمد یعقوب، سرپرست وزارت دفاع طالبان گفته بود که برخی سرگروه‌ها و فرماندهان طالبان برای کلان ساختن تشکیلات شان با "افراد نااهل، اربکیان و جنایتکاران پیشین" دوست شده و آنان را به صفوف خود جلب کرده اند.

ملا یعقوب هشدار داد که پس از این پیام، اگر در تفتیش ثابت شود که چنین افراد در صفوف یک سرگروه طالبان هنوز هم جا داشته باشند، آن فرمانده طالبان با پیامد‌هایی از خلع سلاح شدن گرفته تا اخراج از صفوف طالبان روبرو خواهد شد.

XS
SM
MD
LG