لینک های دسترسی

Breaking News

ملا هبت‌الله به طالبان: اعضای حکومت پیشین را 'مجازات' نکنید


چند روز پس از انتشار ویدیویی از ضرب و شتم یک منسوب اردوی ملی پیشین افغانستان در شبکه‌های اجتماعی، رهبر طالبان به جنگجویان این گروه دستور داده است تا اعضای حکومت پیشین را به خاطر "جرایم گذشته" مجازات نکنند.

هبت‌الله آخندزاده در این فرمان که روز پنجشنبه ۳۰ دسمبر (نهم جدی) در صفحه تویتر محمد نعیم، یکی از سخنگویان گروه طالبان منتشر شده، گفته است:"به اعلام عفو من احترام بگذارید و به کارمندان نظام گذشته به دلیل جرم‌های گذشته جزا ندهید."

هبت‌الله آخندزاده پس از تسلط طالبان بر کابل عفو عمومی را اعلام کرد و گفت که طالبان در جستجوی انتقام‌جویی نیستند.

اما سازمان ملل متحد سازمان عفو بین الملل و دیدبان حقوق‌بشر طالبان را به اعدام صحرایی بیش از ۱۰۰ تن از منسوبین نیروهای امنیتی و دفاعی و امنیت ملی پیشین افغانستان متهم کرده و گفته اند که در این خصوص "اتهامات معتبری " وجود دارد.

بر اساس این گزارش، طالبان با استفاده از بررسی سابقهٔ کاری کارمندان حکومتی، افراد را تشخیص، دست‌گیر و اعدام کرده اند.

در فرمان ملا هبت‌الله همچنین از مقامات طالبان خواسته شده تا مانع رفتن افغان‌ها به خارج از کشور شوند زیرا به گفتهٔ او در خارج از کشور مورد احترام قرار نخواهند گرفت.

هزاران افغان به ویژه کارمندان حکومت پیشین افغانستان هراس دارند که مورد انتقام‌جویی طالبان قرار نگیرند و از همین خاطر تلاش دارند کشورشان را ترک کنند.

افزون بر آن فروپاشی اقتصادی و بحران بشری پس از تسلط طالبان نیز سبب شده تا بیشتر افغان‌ها کشورشان را ترک کنند.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) گفته است که از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا کنون دست‌کم ۵۰۰هزار نفر از افغانستان به ایران مهاجر شده اند.

آخندزاده در این فرمان گفته است:"هر فرد این کشور نزد ما قابل قدر است. در سایر کشورها کسی برای افغان‌ها قدر و عزت قایل نیست. بناً نباید هیچ افغان از این کشور بیرون شود."

در همین حال ده‌ها تن از زنان در کابل صبح روز سه‌شنبه ۲۸ دسمبر دست به تظاهرات زده و خواهان توقف کشتار و مجازات مردم شدند.

با وجود ممانعت طالبان، زنان معترض در کابل با شعار‌های "عدالت - عدالت، خسته‌ایم از جنایت" "انسانیت، انسانیت - دست بکشید از جهالت"به تظاهرات خود ادامه داده و آنان خشونت‌های افراد طالبان در بخش‌هایی این کشور را محکوم کردند.

این زنان معترض با خوانش قطعنامه‌ای گفته اند: "طالبان از زمان گرفتن قدرت تا اکنون در تمام نقاط کشور، به ویژه در مناطق شمالی و مرکزی دست به خشونت‌ها و جنایات خونین زده اند که به هیچ قاعده اسلامی، اخلاقی و حقوق بشری سازگاری نداشته اند."

معترضان همچنین گفته اند که تا زمانیکه طالبان جلو "کشتار مردم" توسط افراد شان را نگیرند، آنان به تظاهرات خود ادامه خواهند داد.

افزون بر آن پس از کشته‌شدن یک جوان توسط طالبان در ولسوالی عنابۀ ولایت پنجشیر، دو روز پیش، ده‌‌ها نفر در این ولایت علیه طالبان تظاهرات کرده و شعارهای "مرگ بر طالبان،" "مرگ بر مزدوران پاکستان" و "زنده باد احمد مسعود" سر دادند.

XS
SM
MD
LG