لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: در هفته گذشته ایران حدود ۶۰۰۰ مهاجر افغان را اخراج کرده است


وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان می‌گوید که در هفته گذشته، دولت ایران، پنج‌هزار و ۸۷۴ مهاجر افغان را به گونۀ اجباری از این کشور اخراج کرده است.

بر اساس آمار این وزارت در این مدت بیش از ۱۸۰۷ نفر به شمول خانواده‌ها داوطلبانه به افغانستان برگشته اند.

وزارت امور مهاجرین ناوقت روز چهارشنبه ۱۳ اپریل (۲۴ حمل) گزارش داد که تنها روز گذشته، یک‌هزار و ۹۳۹ پناهجوی افغان از مرز نیمروز وارد خاک افغانستان شدند که از این میان، بیش از ۱۵۰۰ تن آنان به گونۀ اجباری اخراج شده اند.

به گفته این وزارت، به تاریخ ۲۰ و ۲۱ حمل نیز، سه‌هزار و ۳۰۳ مهاجر افغان داوطلبانه و جبراً به افغانستان بازگردانده شده اند که از این میان، دوهزار و ۴۱۲ نفر، به شمول زنان و کودکان، جبراً به افغانستان برگشته اند.

وزارت امور مهاجرن و عودت‌کنندگان طالبان همچنین گزارش داده است که دولت ایران به تاریخ ۱۸ حمل، یک‌هزار و ۹۲۷ شهروند افغان را از آن کشور اخراج کرده است. در این روز ۵۰۷ مهاجر به شمول زنان و کودکان داوطلبانه به وطن خود برگشت کرده اند.

وزارت امور مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان هفته گذشته گفته بود که در یک ماه گذشته، ۲۲هزار و ۳۴۰ مهاجر افغان، عمدتاً به زور، از ایران به افغانستان برگردانده شده اند.

آمار ارایه شدۀ از سوی حکومت طالبان در خصوص عودت مهاجران افغان از ایران نشان می‌دهد که روند اخراج اجباری مهاجران افغان از ایران شدت گرفته است.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان گفته است که با این مهاجران در زمان برگشت از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت کمک صورت گرفته است.

در چند هفتۀ اخیر مواردی از بد رفتاری مسوولان و شهروندان عادی ایران با مهاجران افغان مقیم ایران در شبکه‌های اجتماعی بازتاب یافته است.

سروصداها در مورد بدرفتاری با مهاجران افغان پس از آن بالا گرفت که یک مهاجم که به گفتۀ مقام‌های ایرانی اوزبیک‌تبار است، با چاقو بر سه روحانی ایرانی در صحن حرم امام رضا در شهر مشهد حمله کرد. یکی روحانی ایرانی در همان روز کشته و یک روحانی دیگر دو روز بعد جان سپرد. روحانی سوم زخمی و زیر درمان است.

شماری از شهروندان افغان می‌گویند که پس از حملۀ مشهد، هم اخراج اجباری مهاجران افغان مقیم ایران شدت گرفته و هم آزار و اذیت آنان از سوی شهروندان عادی ایران افزایش یافته است.

شماری از شهروندان افغانستان در چند روز گذشته در برابر سفارت و قنسولگری ایران در کابل و هرات تظاهرات برپا کرده و معترضان خشمگین در هرات بر ساختمان قنسولگری ایران سنگ پرتاب کرده و در مقابل در ورودی آن آتش افروختند.

در پی این رویداد، وزارت خارجۀ ایران شارژدافیر افغانستان در تهران را احضار کرده و از حکومت طالبان خواستار وضاحت در مورد تظاهرات شد. تهران همچنین تاکید کرده است که تامین امنیت سفارت و نمایندگی های دپلوماتیک ایران در افغانستان مسوولیت طالبان است.

XS
SM
MD
LG