لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: فعالیت های اخیر طالبان سبب بدتر شدن وضعیت بشری خواهد شد


سخنگوی وزارت خارجه روسیه نگرانی کشورش را در مورد حملات اخیر طالبان ابراز کرد. (عکس از آرشیف)

وزارت خارجه روسیه می‌گوید که عملیات تهاجمی اخیر گروه طالبان سبب بدتر شدن وضعیت بشری در افغانستان خواهد شد.

بر اساس گزارش خبرگزاری تاس روسیه، ماریا زخرووا، سخنگوی وزارت خارجه این کشور روز پنجشنبه اول جولای (۱۰ سرطان) در یک نشست خبری در مسکو گفت که "افزایش تنش های جنگی" در ولایت‌های هم مرز با کشورهای آسیای میانه سبب بروز یک "بحران بشری" و افزایش شمار پناهجویان در منطقه خواهد شد - آنچه به گفته وی برای مسکو نگران کننده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه از حکومت افغانستان و گروه طالبان خواست تا به درگیری‌های مسلحانه پایان داده و مذاکرات "سازنده" را برای برقراری صلح در افغانستان آغاز کنند.

این مقام روسی اضافه کرد که طرف های درگیر جنگ در افغانستان باید تعهد شان را در پیوند به مذاکرات صلح، تنها در حرف نه، بلکه باید با "اقدامات واقعی" نشان دهند.

اظهارات این مقام روسی ساعاتی پس از آن بیان شد که حمدالله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان برای یک سفر رسمی کابل را به قصد مسکو ترک کرد.

شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که آقای محب در این سفر با مقام‌های بلند رتبه امنیتی روسیه در مورد "همکاری های مشترک امنیتی" بحث خواهد کرد.

روسیه که یکی از اعضای کشورهای ترویکا است بار ها گفته که از اعاده "امارت اسلامی" گروه طالبان حمایت نمی‌کند.

ماه گذشته میلادی جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده گفت که ولادیمیر پوتین، همتای روسی اش پیشنهاد کمک را برای تامین امنیت افغانستان مطرح کرده بود.

رییس جمهور بایدن پس از ملاقات با رییس جمهور پوتین در یک نشست خبری همچنین اضافه کرد که دو طرف در این ملاقات روی اهمیت جلوگیری از ظهور مجدد دهشت افگنی در افغانستان نیز بحث کردند.

XS
SM
MD
LG