لینک های دسترسی

Breaking News

ناسا تصاویر رنگین شگفت‌انگیز کیهان را نشر می‌کند


تصویری از تلسکوپ جیمز وب در فضا
تصویری از تلسکوپ جیمز وب در فضا

ادارهٔ ملی فضایی ایالات متحده (ناسا) در نظر دارد که روز سه شنبه ۱۲ جولای (۲۱ سرطان) نخستین تصاویر تمام رنگین از کیهان را نشر کند که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب گرفته شده است.

رونمایی از این تصاویر، پس از یک فرایند شش ماهه، به شمول استقرار اجزای مختلف تلسکوپ جیمز وب، تراز کردن آیینه‌ها و دیگر قطعات این تلسکوپ و در نهایت پرداختن به داده‌های این تلسکوپ صورت می‌گیرد.

انتظار می‌رود که اولین مجموعه از عکس‌ها که پردازش آن‌ها از داده‌های خام جیمز وب هفته‌ها به طول انجامید، نگاهی اجمالی به آنچه این تلسکوپ در ماموریت‌های علمی آیندۀ خود در پیش خواهد گرفت، ارایه دهد.

ناسا روز جمعه فهرستی از پنج سوژه آسمانی انتخاب‌شده برای اولین نمایش خود از تلسکوپ جیمز وب را منتشر کرد. در میان آنها تصاویری از دو سحابی و دو مجموعه از خوشه‌های کهکشانی وجود دارند.

ناسا همچنین اولین تحلیل طیف‌نگاری وب از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر خواهد کرد که نشانه‌های مالیکولی از الگوهای نور فلتر شده را که از جو آن عبور می‌کند، آشکار می‌سازد. این سیاره فراخورشیدی بیش از هزار و ١٠٠ سال نوری با کره زمین فاصله دارد.

تلسکوپ جیمز وب که ساختن و استقرار آن در فضا حدود ده میلیارد دالر هزینه برداشته است، بزرگ‌ترین و پیچیده‌ترین رصدخانه نجومی فرستاده شده به فضا است که در روز کرسمس گذشته به فضا پرتاب شد.

این تلسکوپ سوژه‌های خود را عمدتاً در طیف مادون قرمز رصد می‌کند که ١٠٠ برابر حساس‌تر از تلسکوپ فضایی هبل است. قابلیت‌های مادون قرمز، این تلسکوپ را قادر می‌سازد تا به زمان گذشته، به زمان "انفجار بزرگ" که ۱۳.۸ میلیارد سال پیش به وقوع پیوسته است، نگاه عمیقتری بیندازد.

سطح بزرگ‌تر جمع‌آوری نور آیینۀ اصلی تلسکوپ جیمز وب که متشکل از ١٨ قطعۀشش‌ضلعی فلز بریلیم با روکش طلا است، امکان مشاهده اجرام در فواصل بسیار دوردست‌تر نسبت به تلسکوپ هبل یا دیگر تلسکوپ‌ها را فراهم می‌کند.

حساسیت مادون قرمز تلسکوپ جیمز وب نیز به آن امکان شناسایی منابع نوری را می‌دهد که در طیف مریی توسط غبار و گاز پنهان می‌شوند.

ناسا پیش از این گفته بود که تصاویر برداشته شده توسط تلسکوپ جیمز وب، دورترین تصویر از عمق کاینات را نشر خواهد کرد که پیش از این بشریت آن را ندیده است.

بل نیلسن، رییس ناسا گفت: "این تلسکوپ ممکن به برخی از پرسش‌هایی که داریم پاسخ ارایه کند: ما از کجا آمده ایم؟ ما کی استیم؟ دیگر چه چیز‌هایی در آنجا وجود دارد؟ و البته به برخی از پرسش‌های دیگری که حتا نمی‌دانیم چی است نیز پاسخ ارایه خواهد کرد."

پس از ارسال به فضا، نخستین تصویر آزمایشی تلسکوپ جیمز وب به تاریخ ۱۶ مارچ ارسال شد. این تصویر که ستاره‌ای را در دوردست‌ها نشان می‌دهد و توسط هزاران کهکشان باستانی بمباران شده است، دانشمندان ناسا را از همان آغاز کار شگفت زده کرد.

XS
SM
MD
LG