لینک های دسترسی

Breaking News

یوناما از کشته شدن ۲۵ غیرنظامی در هلمند گزارش داد


روز گذشته در حملۀ طالبان بر سربازان افغان در شهر لشکرگاه کم از کم هفت غیرنظامی کشته شد

ماموریت ملل متحد در افغانستان ضمن ابراز نگرانی عمیق از افزایش تلفات غیرنظامیان در ولایت هلمند گفته است که خشونت‌های اخیر در آن ولایت سبب کشته شدن ۲۵ غیرنظامی و زخمی شدن چندین نفر دیگر شد که اکثر آنان زنان و کودکان بوده اند.

هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان با نشر پیامی گفته است که به تاریخ ۹ و ۱۰ ماه فبروری نظامیان خارجی یک سلسه حملات هوایی را بر مواضع مخالفان دولت در هلمند راه اندازی کردند که بر اساس تحقیقات اولیۀ یوناما ۱۸ زن و کودک بی دفاع در این حملات کشته شدند.

روز گذشته نیز بر اساس گزارش یوناما، حملۀ طالبان بر سربازان اردوی ملی در شهر لشکرگاه منجر به کشته شدن هفت غیر نظامی و زخمی شدن چندین فرد ملکی دیگر شد.

جبار قهرمان، فرستادۀ ویژۀ رئیس جمهور افغانستان در امور امنیتی هلمند، به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفته است که تنها در یک رویداد در ولسوالی سنگین ۱۳ عضو یک خانواده و ۹ عضو خانوادۀ دیگر کشته شده است. او طالبان را متهم کرد که از غیرنظامیان به صفت سپر انسانی کار می‌گیرند.

بل سلفین، یک سخنگوی نیروهای امریکایی در افغانستان، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در مورد عملیات در هلمند و تلفات ناشی از آن، نظامیان امریکایی تحقیقات را آغاز کرده اند، اما به گفتۀ وی این تحقیقات تا کنون نهایی نشده است.

سال گذشتۀ میلادی ۳۴۹۸ غیر نظامی در اثر جنگ و خشونت در افغانستان کشته و ۷۹۲۰ نفر دیگر زخمی شد که به گزارش یوناما تنها ۸۹۱ غیرنظامی در جریان سال گذشته در هلمند کشته شد.

XS
SM
MD
LG