لینک های دسترسی

Breaking News

آیا پایگاه آموزشی نیروهای خاص افغان در قطر ایجاد می‌شود؟


مقام‌های امنیتی زیر فرمان ناتو از قطر خواسته اند تا برای آموزش نیروهای خاص افغانستان پس از خروج کامل قوای خارجی از آن کشور، پایگاهی را فراهم کند.

یک مقام غربی به خبرگزاری رویترز گفته است: "سرگرم گفتگو استیم تا یک پایگاه در قطر برای آموزش ویژه به اعضای ارشد نیروهای افغان در نظر گرفته شود."

سه مقام غربی که کشورهای شان در ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان شامل اند، این مطلب را با خبرگزاری رویترز تایید کرده اند، اما نخواسته اند نام شان در گزارش گرفته شود.

یکی از این سه مقام که در واشنگتن دی سی مستقر است، به رویترز گفته است: "ما این پیشنهاد را داده ایم، اما تصمیم نهایی به مقام‌های قطر ارتباط می‌گیرد که آیا موافق اند که ناتو از خاک شان به عنوان محل آموزش استفاده کند."

منبع سوم که یک دپلومات غربی مقیم کابل است نیز گفته است که برنامۀ آموزشی چهار تا شش هفته‌ای برای اعضای قوای خاص افغان در قطر زیر بحث قرار دارد.

این در حالی است که ینس ستولتنبرگ، منشی عمومی ناتو روز دوشنبه ۱۴ جون (۲۴ جوزا) همزمان با نشست سران کشورهای عضو ناتو در بروکسل، در یک نشست خبری ضمن اعلام ادامۀ حمایت آن پیمان از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، به آموزش این نیروها در بیرون از افغانستان اشاره کرد.

آقای ستولتنبرگ گفت: "به نهادهای امنیتی افغان حمایت و مشاورت فراهم خواهیم کرد. همه متحدان ما تعهد کرده اند که به فراهم آوری حمایت مالی از نیروهای افغان ادامه خواهیم داد. همچنین در مورد چگونگی آموزش نیروهای امنیتی افغان در بیرون از کشور سرگرم کاریم."

منشی عمومی ناتو همچنین گفت که متحدان ناتو، به شمول ایالات متحده و ترکیه سرگرم گفتگوهای مستقیم در مورد تامین امنیت میدان هوایی بین‌المللی کابل پس از خروج قوای خارجی از افغانستان اند.

منابع غربی به خبرگزاری رویترز گفته اند که ایالات متحده، بریتانیا و ترکیه ابراز آمادگی کرده اند که نیروهای خاص افغان را در قطر آموزش دهند.

تا کنون حکومت‌های افغانستان و قطر و ماموریت حمایت قاطع ناتو در افغانستان، در مورد آموزش قوای افغان در قطر چیزی نگفته اند، اما پیش از این وزارت دفاع افغانستان گفته بود که اگر تصمیم بر آموزش نیروهای افغان در کشور سومی باشد، این وزارت از آن استقبال می‌کند.

اما ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان به خبرگزاری رویترز گفته است که آن گروه از طرح آموزش قوای افغان در قطر آگاه نیست.

قطر در یک دهۀ گذشته، نقش عمده در مسایل مرتبط به افغانستان داشته و از سال ۲۰۱۳ به اینسو میزبان دفتر سیاسی گروه طالبان است. این کشور در چند سال پسین مذاکرات میان امریکا و طالبان را میزبانی کرد و اکنون هم میزبان مذاکرات میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان است.

XS
SM
MD
LG