لینک های دسترسی

Breaking News

گروه جدید قوای خاص ناتو به افغانستان اعزام می‌شود


گروهی از سربازان قوای خاص ناتو برای آموزش، معاونت و مشورت قوای خاص امنیتی و دفاعی افغان به افغانستان اعزام می‌شود.

ناتو با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این گروه سربازان قوای خاص آموزش‌های لازمی را در فرماندهی مرکزی قوای خاص عملیاتی ناتو در شهر مونس، بلجیم، فراگرفتند.

قوای خاص ناتو در کنار مشاوران نظامی امریکایی در افغانستان قطعات خاص یا کوماندوهای اردو و پولیس افغان را آموزش و مشورت می‌دهند.

افغانستان در حال حاضر حدود ۱۸ هزار کوماندو دارد که بر اساس گزارش مفتش ویژۀ ایالات متحده برای بازسازی افغانستان یا سیگار، این سربازان حدود ۸۰ درصد عملیات را انجام می‌دهند.

وزارت دفاع افغانستان گفته است که قرار است تا چند سال آینده شمار کوماندوهای افغان دوبرابر – حدود ۳۵ هزار- شود.

ناتو گفته است که افزایش دو چندان قوای کماندوی افغان زمانگیر بوده و چندین سال را در بر خواهد گرفت. با اینحال جلب و جذب و آموزش برای کماندوهای جدید، از قبل آغاز شده است.

ناتو نگفته است که چه تعداد منسوبان جدید قوای خاص آن پیمان به افغانستان اعزام می‌شود و نیز شمار مجموعی قوای خاص ناتو در افغانستان را ارایه نکرده است.

در حال حاضر حدود ۱۵ کشور عضو ناتو در ترکیب فرماندهی مشترک عملیاتی قوای خاص – افغانستان که بخشی از ماموریت حمایت قاطع است، مشاوران ویژۀ خود را به افغانستان اعزام کرده اند.

حدود ۴۰۰۰ سرباز ناتو و ۱۱ هزار سرباز امریکایی در افغانستان مستقر است و قرار است ۳۰۰۰ سرباز دیگر ناتو و ۴۰۰۰ سرباز امریکایی به این رقم افزوده شود.

XS
SM
MD
LG