لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو به ائتلاف ضد داعش می‌پیوندد، اما نمی‌جنگد


تمام ۲۸ کشور عضو پیمان ناتو، به گونۀ انفرادی عضو ائتلاف ۶۰ عضوی مبارزه بر ضد داعش اند

سرمنشی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو گفت که این پیمان به ائتلاف جهانی مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی یا داعش خواهد پیوست، اما گفت که سربازان ناتو مستقیماً وارد جنگ و درگیری با تندروان نخواهند شد.

ینز ستولتنبرگ روز پنجشنبه در نشست این پیمان در بروکسل گفت "پیوستن ناتو به ائتلاف به رهبری ایالات متحده برای مبارزه با داعش، پیام قوی سیاسی تعهد ناتو در مبارزه بر ضد دهشت افگنی و نیز بهبود هماهنگی در درون این پیمان را برخواهد تاباند".

تمام ۲۸ عضو ناتو به گونۀ انفرادی، اعضای ائتلاف ۶۰ عضوی برای مبارزه بر ضد گروه دولت اسلامی اند که در راس آن ایالات متحده قرار دارد.

اما شماری از اعضای این پیمان به ویژه فرانسه و آلمان هراس دارند که الحاق رسمی ناتو به ائتلاف مبارزه بر ضد داعش، روند تصمیم گیری را در درون ناتو متاثر ساخته و نیز شماری از کشورهای شرق میانه را از پیوستن به این ائتلاف، دلسرد خواهد کرد.

دونالد ترمپ رئیس جمهور ایالات متحده که در زمان کمپاین انتخاباتی خود ناتو را پیمان "منسوخ" خوانده بود، مکرراً خواستار افزایش مصارف دفاعی اعضای این پیمان و نیز مشارکت بیشتر آنان در نبرد بر ضد دهشت افگنی شده است.

رهبران ناتو در نشست امروز توافق خواهند کرد تا برنامۀ کاری سالانۀ خود طوری تدوین کنند تا حد تعیین شدۀ مصارف را احتوا کند. این طرح همچنان مشخصص خواهد ساخت که هر کشور عضو ناتو، پول خود را در کدام بخش و برای خریداری کدام تجهیزات مصرف کرده و این سرمایه گذاری چی سهم و نقشی در عملیات این پیمان خواهد داشت.

به عنوان بخشی از تلاش‌ها برای رسیدگی به این خواست آقای ترمپ، ناتو یک بخش استخبارات ضد دهشت افگنی را در درون این پیمان ایجاد خواهد کرد تا تبادلۀ اطلاعات را بهبود و تسریع ببخشد. این بخش به گونۀ ویژه پیوستن و رفت و برگشت جنگجویان خارجی را از اروپا به ساحات زیر تصرف داعش، زیر نظر خواهد داشت.

قرار است رهبران ناتو در این نشست یک هماهنگ کنندۀ ضد دهشت افگنی را برای نظارت از تلاش‌ها و افزایش ساعات پرواز طیاره های کشفی که در فضای عراق و سوریه پرواز دارد، معرفی کنند.

گزارش: خبرگزاری اسوشیتدپرس

XS
SM
MD
LG