لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان خواستار ماموریت جنگی ناتو نیست


قوای ناتو در افغانستان از ۲۰۱۴ به اینسو تنها ماموریت آموزش و مشاورت به سربازان افغان را به پیش می‌برند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفته است که کشورش خواستار تغییر ماموریت آموزشی و مشاورتی ناتو به ماموریت جنگی نیست.

محمد اشرف غنی گفت "مدیریت جنگ، هم اکنون به عهده نیروهای امنیتی و دفاعی افغان قرار دارد و ما نمی‌خواهیم که در این بخش تغییر بیاید و نیروهای ناتو یکبار دیگر به میدان جنگ داخل شوند".

آقای غنی در صحبت با سرمنشی و سفیران سازمان ناتو از طریق کنفرانس ویدیویی خواستار دو برابر شدن شمار کماندوهای افغان و ایجاد قول اردوی عملیات ویژه شد.

نظامیان امریکایی همواره از کماندوهای افغان به عنوان نیروی توانا و موثر در نبرد بر ضد طالبان، داعش و سایر گروه‌های شورشی در افغانستان، تمجید کرده اند. نیروی ۱۷ هزار نفری کماندی افغان کم و بیش ۷۰ درصد عملیات نظامی قوای مسلح ۳۰۰ هزار نفری آن کشور را انجام می‌دهند.

نیروی کماندوی ۱۷ هزار نفری افغانستان مسوول پیشبرد حدود ۷۰ درصد عملیات جنگی است
نیروی کماندوی ۱۷ هزار نفری افغانستان مسوول پیشبرد حدود ۷۰ درصد عملیات جنگی است

رئیس جمهور غنی همچنان گفته است که با افزایش شمار کوماندوها، ظرفیت هوایی قوای مسلح افغانستان نیز افزایش یافته و به گفتۀ وی افغانستان در ۲۰ سال گذشته برای نخستین بار قادر خواهد شد تا رهبری قوای هوایی خود را عهده دار شود.

این در حالی است که حکومت ایالات متحده سرگرم بررسی ادامۀ ماموریت نظامی این کشور در افغانستان است و انتظار می‌رود که دونالد ترمپ رئیس جمهوری امریکا تا سه روز دیگر در نشست ناتو در بروکسل استراتیژی جدید امریکا در افغانستان را اعلام کند.

مقام‌های افغان پس از گزارش رسانه‌های امریکایی در مورد احتمال افزایش حضور نظامیان آن کشور در افغانستان، استقبال کرده بودند.

قوای افغان از ۲۰۱۴ به اینسو رهبری کامل عملیات جنگی را از سربازان ناتو و امریکایی تحویل گرفته است
قوای افغان از ۲۰۱۴ به اینسو رهبری کامل عملیات جنگی را از سربازان ناتو و امریکایی تحویل گرفته است

نظامیان ناتو در سال ۲۰۱۴ ماموریت جنگی خود را در افغانستان پایان بخشیده و در چوکات ماموریت حمایت قاطع به آموزش و مشاورت قوای افغان ادامه دارند.

با آنهم نظامیان امریکایی از ۲۰۱۴ به اینسو حملات هوایی شان را بر مواضع تندروان در افغانستان افزایش بخشیده اند، اما سربازان امریکایی گاهگاهی در مشارکت با قوای افغان عملیات زمینی را بر مواضع تندروان به ویژه جنگجویان داعش نیز انجام داده اند.

رئیس جمهوری افغانستان به سرمنشی و سفیران ناتو گفت که در عملیات مشترک کوماندوهای افغان و قوای امریکایی در ولایت ننگرهار، ساحات زیادی از وجود داعش پاک شده است و به گفتۀ وی این عملیات تا نابودی کامل جنگجویان آن گروه در افغانستان ادامه خواهد داشت.

  • 16x9 Image

    نجیب الله احمدیار - واشنگتن

    نجیب الله احمدیار کار با رسانه ها را در سال ۲۰۰۱ میلادی آغاز کرد و از سال ۲۰۰۹ به اینسو در بخش دری صدای امریکا به صفت ویراستار، نویسنده و مجری برنامه های رادیویی و تلویزیونی کار می کند. 

XS
SM
MD
LG