لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از وضعیت بیجاشدگان جاغوری و مالستان


دفتر هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد، می‌گوید که درگیری‌های اخیر در ولسوالی‌های مالستان و جاغوری ولایت غزنی، نزدیک به شش‌هزار تن را آواره ساخته است.

بر بنیاد گزارش این دفتر، ۲۱۰۰ تن از جاغوری و ۳۶۰۰ باشندۀ مالستان بیجا شده اند.

بخشی از این بیجاشدگان، به بامیان پناه برده اند که به گفتۀ مقام‌های محلی این ولایت، به کمک‌های فوری خوراکی، مواد سوخت و لباس زمستانی نیاز دارند.

مقام‌های محلی بامیان می‌گویند که از دیروز دوشنبه، بیش از۳۰۰خانواده جنگ زده از ولسوالی‌های مالستان و جاغوری به بامیان پناه آورده اند و شمار آواره گان رو به افزایش است.

محمدطاهر زهیر، والی بامیان می‌گوید که اکثریت این خانواده‌های بی‌جاشده که اکثر شان کودکان و زنان اند، در مساجد، منابر و خانه‌های مسکونی مردم جابجا شده اند و به کمک‌های فوری موادغذایی، لباس زمستانی، سوخت و ادویه نیاز دارند.

والی بامیان می‌افزاید: "از تمام نهادها، موسسات و کمیته حالات اضطرار می‌خواهیم تا آسیب دیدگان جنگی را مورد حمایت قرار دهند؛ چون امکانات و منابع کمکی در بامیان اندک است".

این آوارگان می‌گویند نزدیک به ۲۰ ساعت منزل نموده اند تا خود را به مرکز شهر بامیان رسانده اند.

فاطمه یکی از باشندگان ساحۀ انگوری ولسوالی جاغوری می‌گوید: "ما شب هنگام از راه کوهستان خود را به بامیان رساندیم، ۱۵ ساعت با اطفال در بین موتر مسافرت کردیم، جوانان ما کشته شدند، بیست ساله زحمت مردم جاغوری به خاک یکسان شد".

بیجاشدگان که به بامیان پناه آورده اند، می‌گویند که اکثریت باشندگان ساحات انگوری، حوتقول و ساحات جنگی ولسوالی جاغوری هم اکنون نیز پا به فرار اند.

اقلیما از بیجاشدگان جاغوری می‌گوید: "ساعت ۲ بجه شب از جاغوری فرار کردیم و گرسنه و تشنه به بامیان آمدیم، خدا مردم بامیان را خیر بدهد که برای ما جای دادند و حالا نیاز به کمک‌های دولت داریم".

عایشه، یکی دیگر از بیجاشدگان می‌گوید: "از دولت می‌خواهیم تا امنیت جاغوری را تأمین کند، مکاتب ما تعطیل شده مردم فرار کرده خانه، مواشی و همه چیز خود را رها کرده اند".

سردی هوا در ولایت بامیان هم اکنون زندگی بسیاری از بیجاشدگانی را که در مساجد و منابر مرکز شهر بامیان مسکن گزیده اند، تهدید می‌کند.

شفاخانۀ ولایتی بامیان می‌گوید که از شب گذشته تا کنون ۲۵ تن از بیجاشدگان به دلیل سرما خوردگی در شفاخانۀ ولایتی بامیان منتقل شده و هم اکنون زیر تداوی قرار دارند.

رضا رفعت رئیس مبارزه با حوادث بامیان می‌گوید که اگر میزان بیجاشدگان جنگ غزنی افزایش یابد، به دلیل کمبود منابع ممکن این اداره با مشکلات جدی مواجه شود؛ چون این اداره می‌تواند تنها ۲۶۰ خانواده را تحت پوشش برنامۀ کمک‌رسانی قرار دهد.

به دنبال حملات طالبان بر ولسوالی جاغوری ولایت غزنی که از سه شنبه گذشته تا کنون ادامه دارد، حکومت افغانستان شماری از کوماندوها را برای تقویت صفوف قوای امنیتی مستقر در جاغوری به آن ولسوالی اعزام کرد.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG