لینک های دسترسی

Breaking News

روزانه ۲۰۰۰ مهاجر افغان از ایران برگشت کرده یا اخراج می‌شوند - طالبان


عکس: آرشیف

وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان حکومت طالبان می‌گوید که بررسی‌های آنان نشان می‌دهد که روزانه حدود ۲۰۰۰ مهاجر افغان از ایران به افغانستان بر می‌گردند و یا اخراج می‌شوند.

این وزارت که آمار برگشت مهاجرین را به گونۀ روزانه نشر می‌کند، گفته است که از سه روز گذشته به این‌سو، پنج‌هزار و ۵۴۹ نفر از مرزهای این کشور وارد افغانستان شده اند.

بر اساس معلومات این وزارت از این میان، دوهزار و ۶۴۵ تن آنان به گونۀ اجباری توسط دولت ایران به افغانستان اخراج شده اند.

بسیاری کسانی که توسط دولت ایران رد و مرز شده اند، جوانانی اند که در پی تحولات اخیر سیاسی به گونۀ قاچاق به آن کشور رفته بودند.

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان گفته است که این پناهجویان افغان در برگشت به افغانستان، در ولایت مرزی نیمروز از سوی سازمان بین‌المللی مهاجرت کمک شده اند.

پیش از این کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) از افزایش مهاجرت از افغانستان به دلیل هراس روز افزون از سقوط اقتصادی در این کشور هشدار داده و گفته بود که در سال گذشتۀ میلادی، دست‌کم ۵۰۰هزار نفر از افغانستان به ایران مهاجر شدند.

برخی از مهاجرین افغان که به تازگی به گونۀ غیرقانونی به ایران رفته اند، می‌گویند که گشت و گذار پولیس ایران برای بازداشت مهاجرین افغان بیشتر شده است.

آنان همچنین گفته اند که مهاجرین افغان پیش از منتقل شدن به مرز افغانستان، در "بازداشتگاه‌های مزدحم و کثیف در ایران" نگهداری شده و مسوولان ایرانی با آنان بدرفتاری کرده اند.

بر اساس گزارش کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، ۳.۴ میلیون شهروند افغانستان در ایران زندگی می‌کنند که نزدیک به دو میلیون آن مهاجرین غیرقانونی اند.

این در حالی است که پیش از این سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته بود که در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود یک میلیون و ۱۵۰ هزار مهاجر افغان از ایران و پاکستان به کشور شان برگشته و یا هم اخراج شده اند.

بر اساس گزارش این سازمان، بیشتر این افراد اسناد قانونی اقامت ایران و پاکستان را نداشتند.

XS
SM
MD
LG