لینک های دسترسی

Breaking News

ملل متحد: حدود ۵۰۰هزار افغان در سال ۲۰۲۱ به ایران مهاجر شدند


کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان (UNHCR) می‌گوید که از آغاز سال ۲۰۲۱ میلادی تا کنون دست‌کم، ۵۰۰هزار نفر از افغانستان به ایران مهاجر شده اند.

فیلیپو گراندی، کمیشنر عالی ملل متحد در امور پناهندگان که برای بررسی وضعیت مهاجرین افغان به ایران رفته، خواستار افزایش کمک‌ها برای رسیدگی به این مهاجرین افغان شده است.

این کمیشنری ناوقت روز سه‌شنبه ۲۱ دسمبر (۳۰ قوس) گفته است که آقای گراندی در این سفر سه روزه‌اش، با مقام‌های ایرانی دربارۀ وضعیت پناهجویان و مهاجرین افغان در برخی از کمپ‌ها در آن کشور دیدار و گفتگو کرده است.

آقای گراندی گفت که در دیدار با وزیر خارجۀ ایران و برخی از مقام‌های آن کشور در بارۀ مدیریت کمک‌ها به افغان‌های تازه وارد به آن کشور صحبت کرده و افزوده است که به دلیل میزبانی ایران از مهاجرین افغان، جامعۀ جهانی بر حمایت‌های خود از مردم و دولت آن کشور ادامه دهد.

کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان گفته است که با سیل مهاجرت‌ها در جریان سال ۲۰۲۱ میلادی به ایران، این سازمان یک کمپ تازه را در آن کشور ایجاد کرده و نیز اقداماتی را برای رفع نیازمندی‌های فوری آنان روی دست گرفته است.

این کمیشنری به نقل از آقای گراندی گفته است: "دولت ایران برای چندین دهه میزبان سخاوت‌مندانه مهاجرین بوده است، علی‌رغم اینکه وضعیت اقتصادی نامطمین آن‌ها [ایران] در اثر همه‌گیری بدتر شده است، اما از آنجایی که وضعیت در افغانستان شکننده است، ما باید اطمینان حاصل کنیم که کسانیکه به ایران فرار می‌کنند، می‌توانند حمایت و کمک‌های مورد نیاز خود را دریافت کنند."

این در حالی است که پیش از این، سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته بود که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، بیش از یک میلیون مهاجر افغان از ایران و پاکستان به افغانستان برگشته و یا اخراج شده اند.

این سازمان به تاریخ ۱۳ دسمبر (۲۲ قوس) در صفحۀ تویترش نگاشته است که بسیاری این پناهجویان افغان به گونۀ دواطلبانه برگشته اند، اما شمار دیگر آنان از سوی ایران و پاکستان به گونۀ اجباری اخراج شده اند.

بر اساس معلومات سازمان بین‌المللی مهاجرت بسیاری کسانی که به افغانستان برگشته اند مدرک قانونی نداشته و به گونۀ غیرقانونی وارد ایران و پاکستان شده بودند.

XS
SM
MD
LG