لینک های دسترسی

Breaking News

شریف: عمران خان مسوول رکود اقتصاد پاکستان است


شهباز شریف، صدر اعظم جدید پاکستان می‌گوید که عمران خان، صدر اعظم پیشین آن کشور مسوول رکود اقتصاد پاکستان است و به گفتۀ وی تا انتخابات ماه اکتوبر سال آینده، ممکن ماه‌های دشواری در پیش باشد.

آقای شریف روز پنجشنبه ۱۴ اپریل (۲۵ حمل) هنگام بازدید از یک پروژه مترو در شهر راولپندی، از کندی کار توسعه زیربناها انتقاد کرد. او گفت:"تقریباً تمام سکتور‌های اقتصاد تحت رهبری عمران خان راکد ماندند. "

شهباز شریف روز دوشنبه پس از به صفت صدر اعظم جدید پاکستان حلف وفاداری یاد کرد که عمران خان با رای عدم اعتماد پارلمان، از کرسی صدارت عزل شد. آقای شریف تا هنوز در حال نهایی کردن کابینه خود است، اما تحت شعار "سرعت پاکستان" خواستار تسریع پروژه‌های توسعه‌ای و اصلاح اقتصاد شده است.

سیاست "سرعت پاکستان" او برنامه مشابهی است که او به عنوان والی پنجاب معرفی کرده بود، جایی که او با راه اندازی یک سری پروژه‌های بزرگ رای و اعتبار مردم را جلب کرده بود.

آقای شریف در روز اول صدارت خود دستور داد تا هفته کاری از پنج روز به شش روز و شروع ساعات کاری را از ۱۰ صبح به هشت صبح تغییر یابد.

دفتر آقای شریف گفت که دولت "اقدامات اضطراری" را برای تثبیت اقتصاد اتخاذ خواهد کرد که روی بهبود وضعیت مردم عادی تمرکز خواهد داشت.

به گفتهٔ آقای شریف او اقتصادی را که توسط قرضه‌های فلج کنندۀ ملی، تورم روبه افزایش و ارزش پایین روپیه پاکستانی تضعیف شده، به ارث برده است، اما تحلیلگران می‌گویند که آقای خان نیز در سال ۲۰۱۸ اقتصاد ورشکسته‌ای را به ارث برده بود که با شیوع همه‌گیری کروناویروس بیشتر آسیب دید.

در همین حال عمران خان چهارشنبه شب در تظاهرات بزرگی به حامیان خود در شهر پشاور گفت که تا تعیین تاریخ جدید برای رای گیری هر هفته دو بار در سرتاسر کشور تظاهرات برگزار خواهد کرد.

او افزود:"جوانان آماده شوید، من با شما به جاده‌ها می‌روم. من در هر شهر بیرون می‌روم و تا زمانی که مجبور به برگزاری انتخابات نشوند به بیرون رفتن ادامه می‌دهم."

پارلمان پاکستان پس از آن که احزاب مخالف حکومت عمران خان خواستار رای‌گیری برای سلب صلاحیت عمران خان شدند، روز شنبه رای گیری کرد و ۱۷۴ قانونگذار پاکستانی به حمایت از سلب اعتماد و برکناری عمران خان رای دادند. برای عزل وی به ۱۷۲ رای مثبت نیاز بود.

عمران خان ادعا کرده است که مخالفانش در همکاری با ایالات متحده‌ در تلاش کنار راندن وی از قدرت برآمده اند. اما مقامات امریکایی همواره این اتهام را رد کرده اند.

چهارشنبه شب، خان به هزاران حامی خود گفت که دولت جدید "وارداتی" است و گفت که پاکستان نیاز به ایجاد یک مسیر جهانی مستقل دارد.

آقای خان گفته است که واشنگتن خواهان برکناری او به دلیل امتناع از جانبداری در مناقشه روسیه و اوکراین و به دلیل ارتباط نزدیکش با چین شده است.

این در حالی است که واشنگتن، مسکو و بیجینگ همه انتخاب آقای شریف را به عنوان صدراعظم جدید پاکستان تبریک گفته اند.

XS
SM
MD
LG