لینک های دسترسی

Breaking News

واقعۀ جدید پولیو، مجموع واقعات پولیو در افغانستان به ۱۵ رسید


مقام‌های صحت عامه در ولایت کندهار گفته اند که یک کودک دو ساله در آن ولایت به بیماری پولیو مبتلا شده است.

به گفتۀ مقام‌ها قربانی جدید این آفت ویروسی یک دختر دوساله است که باشندۀ ساحۀ شوراندام در شرق شهر کندهار می‌باشد.

با این حساب، شمار مجموعی واقعات پولیو در افغانستان ۲۰۱۸ به ۱۵ واقعه می‌رسد که هشت مورد در کندهار، دو مورد در ننگرهار، سه مورد در کنر، یک مورد در ارزگان و یکی دیگر هم در هلمند ثبت شده است.

عبدالشکور نصرت، مسوول بخش معافیت کتلوی در حوزۀ جنوب افغانستان، به صدای امریکا گفت که موارد تازۀ پولیو در آن ولایت، نگرانی زیادی را ایجاد کرده است.

این در حالی است که از دو روز به اینسو کمپاین تطبیق واکسین پولیو در سرتاسر افغانستان به شمول ولایت کندهار راه اندازی شده است.

افزون بر افغانستان، پاکستان و نایجریا نیز میزبان ویروس پولیو در جهان پنداشته می‌شوند، اما افغانستان امسال به تنهایی حدود ۸۰ درصد واقعات مثبت پولیو را در سطح جهان داشته است.

پاکستان که در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳۰۶ واقعۀ مثبت پولیو داشت، در سال ۲۰۱۸ تا کنون فقط چهار واقعۀ مثبت این بیماری را داشته است و نایجریا که در سال ۲۰۰۶ میلادی ۱۱۲۲واقعۀ مثبت پولیو داشت، در دو سال اخیر پیهم واقعات پولیو در آن کشور صفر بوده است.

مقام‌های افغان با اشاره به شیوع پولیو در ولایت های درگیر جنگ، ناامنی را دلیل عمدۀ این وضعیت می دانند. افزون بر این به گفتۀ مقام‌های افغان، در این ساحات که سطح سواد شمار زیاد خانواده ها پایان است بر ضد واکسین پولیو تبلیغ شده و والدین از واکسین کردن کودکان شان دلسرد ساخته می‌شوند.

مقام‌ها همچنان می‌گویند که به دلیل حضور مخالفان در ساحاتی که واقعات مثبت پولیو در آن ثبت شده است، کارمندان کمپاین محو پولیو دسترسی کامل به تمام ساحات ندارند تا این کمپاین را به گونۀ خانه به خانه تطبیق کنند.

XS
SM
MD
LG