لینک های دسترسی

Breaking News

دور بعدی مذاکرات صلح افغانستان در قطر برگزار می‌شود


شورای عالی مصالحهٔ ملی افغانستان می‌گوید که دور بعدی مذاکرات صلح افغانستان نیز در قطر برگزار خواهد شد.

پیش از این،‌ محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان گفته بود که دور بعدی این مذاکرات در داخل افغانستان برگزار شود.

کمیتهٔ رهبری شورای عالی مصالحهٔ ملی امروز ۲۷ دسمبر (هفتم جدی) گفت: "از آنجاییکه کشور قطر میزبانی دور قبلی مذاکرات را به عهده داشت، سایر کشورهای حمایت کننده و تسهیل کننده‌ٔ روند صلح که برای میزبانی دور بعدی مذاکرات اعلان آمادگی نموده بودند، به دلیل مشکلات و محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا برای میزبانی مرحله بعدی مذاکرات در قطر حمایت شانرا اعلان کردند."

عبدالله عبدالله، رییس این شورا پیش از این به کرات گفته بود که پافشاری روی برگزاری دور بعدی مذاکرات بین الافغانی در داخل کشور،‌ نباید سبب تاخیر این روند شود.

این در حالی است که رییس جمهور غنی امروز با آقای عبدالله ملاقات کرده و در مورد زمان و مکان دور بعدی مذاکرات صلح صحبت کردند.

ریاست جمهوری افغانستان در خبرنامه‌ای گفته است که رییس جمهور غنی حمایت حکومت را از دور دوم مذاکرات صلح با گروه طالبان اعلام کرد.

هیات‌های مذاکره کنندهٔ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان در اوایل دسمبر اعلام کردند که برای مشوره‌های بیشتر روی اجندای مذاکرات صلح هر دو جانب توافق کردند تا دور بعدی گفتگوها به تاریخ پنج جنوری سال ۲۰۲۱ آغاز شود.

دور بعدی مذاکرات صلح در حالی آغاز می‌شود که با وجود تاکید جامعهٔ جهانی بر کاهش خشونت و آتش‌بس در افغانستان، خشونت‌ها در این کشور همچنان در سطح بلند باقی مانده است.

رییس جمهور غنی، دو روز پیش گفت که ادامهٔ خشونت‌ها بیش از این قابل تحمل نیست.

در چند هفتۀ اخیر کشتار هدفمند که در آن خبرنگاران، فعالان مدنی، داکتران و مدافعان حقوق‌بشر کشته شده اند، افزایش یافته است.

در تازه ترین رویداد، محمد یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) و فرشته کوهستانی، فعال مدنی به ضرب گلوله کشته شدند.

امرالله صالح، معاون اول رییس جمهور افغانستان امروز گروه طالبان را مسوول خشونت‌های اخیر، به ویژه انفجار بم‌های مقناطیسی و ترورهای هدفمند خواند.

او در صفحهٔ فیسبوک‌اش نگاشته است: "بمب های مقناطیسی و هدف قرار دادن بخش نرم جامعه یعنی فعالین مدنی – خبرنگاران و اهل خبره جز برنامه یازده پایه‌ای طالب است که می‌خواهند با انجام آن اراده مردم را در دفاع از ارزش ها تضعیف نمایند. البته که این کمپاین وحشت و جهالت به جز از رسوایی و تنفر برای طالب دستاورد استراتیژیک نخواهد آورد."

اما گروه طالبان دست داشتن در این حملات را رد کرده اند.

پیش از این محمد سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور افغانستان گفته بود که طالبان با راه اندازی حملات در تلاش به دست آوردن امتیازات در مذاکرات صلح اند.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و هیات مذاکره کنندۀ دو طرف پس از بیش از دوماه چانه‌زنی و بحث به شیوۀ کار مذاکرات توافق کردند.

XS
SM
MD
LG