لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: ادامۀ خشونت‌ها در افغانستان دیگر قابل تحمل نیست


همزمان با افزایش کشتار هدفمند و حملات انفجاری در افغانستان، محمد اشرف غنی، رییس جمهور این کشور گفته است که ادامه خشونت‌ها دیگر قابل تحمل نیست.

آقای غنی ناوقت روز پنجشنبه ۲۴ دسمبر (چهارم جدی) در دیدار با رییس سازمان علمای محمدیۀ اندونیزیا گفت: "تمام علمای جهان اسلام بر نامشروع بودن جنگ در افغانستان اجماع دارند و برای ما نیز این خشونت‌ها که در اثر آن مردم بی‌گناه افغانستان آسیب می‌بینند، دیگر قابل تحمل نمی‌باشد."

ریاست جمهوری افغانستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که در این دیدار یوسف کلا، رییس سازمان علمای محمدیه اندونیزیا از آمادگی‌ها برای برگزاری یک کنفرانس با حضور علمای جهان اسلام درباره جنگ افغانستان خبر داده و افزوده که کشورش آماده است تا یک دور مذاکرات صلح را میزبانی کند.

آقای کلا همچنان از افزایش خشونت‌ها در این کشور ابراز نگرانی کرده و از طالبان خواست به این خشونت‌ها خاتمه دهند.

در چند هفتۀ اخیر کشتار هدفمند که در آن خبرنگاران، فعالان مدنی، داکتران و مدافعان حقوق‌بشر کشته شده اند، افزایش یافته است.

در تازه ترین رویداد، محمد یوسف رشید، رییس بنیاد انتخابات آزاد و عادلانۀ افغانستان (فیفا) و فرشته کوهستانی، فعال مدنی به ضرب گلوله کشته شدند.

سطح بلند خشونت و ترور افراد در افغانستان واکنش‌های ملی و بین المللی را در قبال داشته است.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحدۀ امریکا در امور مصالحۀ افغانستان امروز ۲۵ دسمبر (پنجم جدی) ترورهای هدفمند در این کشور را نگران‌کننده عنوان کرده و گفته است که ادامۀ این وضعیت روند صلح این کشور را آسیب می‌زند.

آقای خلیلزاد بر توقف این نوع حملات در افغانستان تاکید کرده و گفته است که ایالات متحده تلاش‌های خود را برای تامین آتش‌بس و یک توافق سیاسی در این کشور ادامه خواهد داد.

پیش از این، ملل متحد نیز با اظهار نگرانی خواهان کاهش خشونت‌های در افغانستان شده بود.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه سرمنشی ملل متحد برای افغانستان به تاریخ ۱۷ دسمبر (۱۷ قوس) گفت که ادامه این وضعیت ممکن روند صلح افغانستان را صدمه بزند.

خانم دبیرا افزود: "از تمامی کشورها می‌خواهم که فشارهای را به طرف‌های درگیر به هدف کاهش دوامدار خشونت ادامه دهند و انتظار ما این است زمانی که گفتگوها دوباره آغاز شوند کاهش خشونت یک اولویت باشد."

این در حالی است که مذاکرات صلح افغانستان تا پنجم ماه دسمبر توقف یافته است. هیات مذاکراه کننده گفته اند که آنان به مشوره‌ٔ بیشتر نیاز دارند و به همین دلیل مذاکرات متوقف کرده اند.

XS
SM
MD
LG