لینک های دسترسی

Breaking News

نیکلسن از آغاز مذاکرات برای ادغام جنگجویان گروه طالبان خبر داد


جنرال جان نیکلسن، قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان می گوید که ایالات متحده در فراهم کردن شرایطی که در آن جنگجویان گروه طالبان بتوانند سلاح شان را به زمین گذاشته و به زندگی عادی برگردند، نقش خواهد داشت.

جنرال نیکلسن روز پنجشنبه (دوم حمل) در میدان هوایی قندهار به خبرنگاران گفت که در حال حاضر مقام های امریکایی و افغان روی طرحی کار می کنند که در آن نقش امریکا در حمایت از روند صلح مشخص خواهد شد.

این جنرال امریکایی همچنین اذعان کرد که مذاکرات برای ادغام جنگجویان گروه طالبان به جامعه آغاز شده است.

جنرال نیکلسن در پیوند به پیوستن این جنگجویان به روند صلح گفت: "ما باید کار های (در این راستا) انجام بدهیم... آنان (طالبان) باید اطمینان حاصل کنند که به گونه مصؤون به زندگی عادی بر می گردند و در امنیت زندگی می کنند."

انتظار می رود واشنگتن ضمن فراهم کردن وجوه مالی برای روند ادغام جنگجویان گروه طالبان، روند تدریجی حذف نام اعضای این گروه را از فهرست دهشت افگنان امریکا نیز آغاز کند.

این اقدام می تواند اعضای طالبان را به رو آوردن به زندگی عادی تشویق کند و ترس آنان را از اینکه هدف حملات ضد دهشت افگنی نیرو های امریکایی قرار بگیرند، از بین ببرد.

جنرال نیکلسن گفت که تعدادی از اعضای طالبان برای برگشت به قندهار علاقمندی نشان داده اند. او افزود که به خاطر بحث روی چگونگی فراهم کردن زمینه برگشت این تعداد از اعضای طالبان به قندهار سفر کرده است.

این در حالیست که جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده هفته گذشته هنگام سفر به کابل گفت که پیروزی امریکا در جنگ افغانستان می تواند دست یافتن به یک راه حل سیاسی بین حکومت افغانستان و طالبان نیز باشد.

او اذعان کرد که پیوستن تمام جنگجویان گروه طالبان به روند صلح به یکبارگی شاید امکان پذیر نباشد اما او گفت که رو آوردن طالبان به صلح به صورت تدریجی و دسته دسته امکان دارد.

جنرال نیکلسن و سایر نظامیان ارشد امریکا می گویند که باید فشار های نظامی، سیاسی و اجتماعی بر گروه طالبان افزایش داده شود تا جنگجویان بیشتر آن گروه به صلح رو بیاوند.

او با اشاره بر اهمیت انتخابات پارلمانی پیشرو در افغانستان گفت که برگزاری موفقانه و امن این انتخابات می تواند پایه های مشروعیت حکومت این کشور را محکم تر بسازد.

اظهارات قوماندان عمومی نیرو های امریکایی و ناتو در افغانستان در حالی بیان می شود که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در تازه ترین پیشنهاد صلح حکومت کشورش به گروه طالبان گفت که کابل آماده است تا طالبان را به حیث یک گروه سیاسی مشروع به رسمیت بشناسد.

ذبیح الله مجاهد، که خود را سخنگوی طالبان معرفی می کند، به صدای امریکا گفته است که رهبران آن گروه تا حال در مورد این پیشنهاد رئیس جمهور غنی تصمیم نگرفته اند.

XS
SM
MD
LG