لینک های دسترسی

Breaking News

مرگ ۲۳ نفر پس از دریافت واکسین کووید۱۹ در ناروی


مقامات در ناروی می‌گوید‌ که واکسین کووید۱۹ ممکن است برای کهنسالان مصاب به بیماری‌های مزمن بسیار خطرناک باشد.

مقامات ناروی روز جمعه ۱۵ جنوری (۲۶ جدی) گزارش دادند که ۲۳ نفر در آن کشور مدت کوتاهی پس از دریافت اولین دوز واکسین جان باخته اند.

ادارهٔ دارویی ناروی گفته است که اجساد ۱۳ نفر از افراد فوت شده کالبدشکافی شده‌ و مشخص شده است که عوارض جانبی واکسین ممکن در ایجاد عوارض شدیدتر در افراد ضعیف و سالخورده نقش داشته باشد.

این توصیه به این معنا نیست که افراد سالم و جوان باید از واکسیناسیون خودداری کنند.

اما به گفته مقامات ادارهٔ دارویی اروپا بررسی عوارض جانبی واکسین‌های کووید۱۹، به ویژه واکسین‌های که به تکنالوژی آر ان ای پیام رسان متکی اند - مانند واکسین‌های فایزر و مدرنا - چالش بزرگی است.

شرکت فایزر گفته است که فایزر و بیوان‌تک با همکاری ناظران صحی ناروی در حال بررسی علت مرگ‌های اخیر پس از واکسیناسیون استند. اما فایزر در بیانیه‌ای گفته است که این میزان مرگ، هشداردهنده نیست و مطابق با آن چیزی است که انتظار می‌رفت.

حدود سه چهارم از مجموع ۲۹ عارضه جانبی بررسی شده توسط مقامات ناروی، مربوط به افراد بوده که بیش از ۸۰ سال سن داشتند.

این افراد شامل ۲۱ زن و هشت مرد می‌باشند و تمام فوت شدگان در خانه های سالمندان زندگی می‌کردند.

در امریکا نیز، ۲۱ مورد واکنش شدید حساسیت از ۱۴ تا ۲۴ دسمبر پس از تزریق حدود ۱.۹ میلیون دوز اولیه واکسین تولید شده توسط شرکت‌های فایزر و بیوان‌تک گزارش شده است.

مرکز کنترول و وقایه امراض ایالات متحده اعلام کرده که این رقم‌ معادل ۱۱ مورد در هر یک میلیون دوز است.

کمیته ناظر بر دوا های کلیدی اروپا روز جمعه گفت که نخستین گزارش ایمنی مربوط به واکسین فایزر-بیوان‌تک از سراسر اروپا احتمالاً در پایان ماه جنوری منتشر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG