لینک های دسترسی

Breaking News

داکتران: اعراض اومیکرون خفیف تر از نوع دلتا کروناویروس است


داکتران در افریقای جنوبی می‌گویند باوجودیکه نوع اومیکرون در مقایسه با انواع دیگر کروناویروس سریع‌تر سرایت می‌کند، اما به نظر می‌رسد که اعراض و علایم خفیف‌تر دارد.

داکتر انبن پلی، که روزانه ده‌ها بیمار کووید۱۹ را در افریقای جنوبی معاینه می‌کند می‌گوید تاکنون مبتلایان اومیکرون را به شفاخانه نفرستاده و این شامل بیماران مسن‌تر و کسانی است که مشکلات دیگر نیز دارند و در برابر بیماری کووید۱۹ آسیب‌پذیرتر اند.

داکتر پلی افزود:" آن‌ها می توانند بیماری خود را در خانه مدیریت کنند. بیشتر آن‌ها در دورهٔ ۱۰ تا ۱۴ روزه قرنطین بهبود یافته اند."

اکثر داکتران افریقای جنوبی در دو هفتهٔ اول پس از تشخیص این نوع جهش‌یافتهٔ کروناویروس گزارش‌های مشابهی را به اشتراک گذاشته اند، اما همه داکتران می‌گویند که باید محتاط و منتظر شواهد بیشتر بود.

اداره ملی بیماری‌های امراض ساری افریقای جنوبی می‌گوید که تنها ۳۰ درصد بیماران بستری شده کروناویروس در هفته‌های اخیر به گونه جدی بیمار بوده که کمتر از نصف میزان موج‌های گذشته است.

افزون برآن، میانگین اقامت مریضان در شفاخانه ۲.۸ روز بوده که در مقایسه به هشت روز در موج‌های قبلی این بیماری، کوتاه تر می‌باشد.

این اداره علاوه می‌کند که فقط سه در صد بیماران کووید۱۹ که در هفته‌های اخیر بستری شده اند، جان باخته اند در حالیکه در موارد قبلی میزان تلفات ۲۰ درصد بود.

اما با آنهم داکتران هشدار می‌دهند که این روزهای نخستین شیوع نوع اومیکرون کروناویروس است و اغلب بستری شدن و مرگ و میر دیرتر اتفاق می‌افتد.

داکتر پلی که مدیر انجمنی است که نمایندگی از حدود ۵۰۰۰ داکتر در افریقای جنوبی می‌کند گفت در موج دلتا، بیماران مشکلات تنفسی داشتند، سطح اکسیجن شان پایین می‌بود و بسیاری در عرض چند روز نیاز به بستری شدن در شفاخانه می‌داشت در حالیکه در نوع اومیکرون علایم خفیف‌تر و شبیه سرماخوردگی است و مریضان جان‌دردی و سرفه دارند.

در همین حال، دانشمندان در سراسر جهان در حال نظارت موارد و نرخ بستری شدن در شفاخانه‌ها استند تا ببینند که واکسین‌ها و درمان‌های فعلی چقدر موثر واقع می‌شود.

شرکت فایزر روز چهارشنبه هشتم دسمبر اعلام کرد که دوز تقویتی واکسین این شرکت ممکن است در مقابل گونه جدید اومیکرون به اندازه کافی معافیت ایجاد کند.

شرکت‌های فایزر و بیوان‌تک در حال حاضر روی تولید یک واکسین ویژه برای مقابله با گونه اومیکرون نیز کار می‌کنند.

شرکت های مودرنا و جانسن ایند جانسن نیز گفته اند که در حال آزمایش واکسین هایشان استند تا موثریت آنرا در مقابل نوع اومیکرون دریابند.

XS
SM
MD
LG