لینک های دسترسی

Breaking News

بندر واگه تا دو روز دیگر به روی صادرات افغانستان باز می‌شود


عکس: آرشیف

قرار است بندر واگه - بندر مرزی میان هند و پاکستان- تا دو روز دیگر به گونۀ رسمی به روی صادرات افغانستان باز شود.

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد روز دوشنبه ۱۳ جولای (۲۳ سرطان) گفت که این بندر با توجه به تدابیر جلوگیری از گسترش کروناویروس به روی صادرات افغانستان باز خواهد شد.

او در تویترش نگاشته است: "صادرات افغانستان در ۱۵ جولای از طریق بندر واگۀ پاکستان با توجه به میکانیزم جلوگیری از گسترش کروناویروس دوباره آغاز می‌شود."

وزارت خارجۀ پاکستان نیز گفته است که بر اساس "درخواست ویژۀ" حکومت افغانستان و پس از تطبیق پروتوکل در رابطه به جلوگیری از گسترش کروناویروس، این بندر به تاریخ ۱۵ جولای باز می‌شود.

دفتر رسانه‌های این وزارت با نشر اعلامیه‌ای افزوده است که با این اقدام، پاکستان تعهدات خود را مطابق توافقنامه تجارت ترانزیت بین پاکستان و افغانستان (APTTA) انجام داده است.

اعلامیه افزوده است: "پاکستان تجارت دو جانبه (با افغانستان) و تجارت ترانزیتی افغانستان را در تمامی گذرگاه مرزی به وضعیت پیش از کروناویروس برگشتانده است."

وزارت صنعت و تجارت افغانستان گفت که با بازشدن بندر واگه، محصولات این کشور به بازار‌های هند، امارات متحده عربی و سایر کشور حوزۀ خلیج خواهد رسید.

عبدالکریم ملک‌یار، معین این وزارت به صدای امریکا گفت با اشاره به بازشدن گذرگاه‌های واگه، سپین‌بولدک – چمن، غلام‌خان، انگور اده و دند پتان گفت که پاکستان همکاری‌هایش را در بخش تجارت و ترانزیت با افغانستان بیشتر کرده است.

حکومت پاکستان پس از گسترش کروناویروس در اول ماه مارچ سال روان میلادی گذرگاه سپین‌بولدک – چمن و پس از آن در گذرگاه تورخم را به روی تجارت افغانستا بست، اما به تاریخ ۲۲ جون این گذرگاه‌ها را دوباره گشود.

XS
SM
MD
LG