لینک های دسترسی

Breaking News

مرزهای پاکستان به روی صادرات افغانستان باز می‌شود - مقام‌ها


مقام‌های حکومت افغانستان اعلام کرده اند که صادرات کالاهای تجارتی این کشور به پاکستان، هفته آینده از بنادر تورخم، سپین بولدک – چمن و غلام خان آغاز می‌شود.

عاطف مشعل، سفیر افغانستان در اسلام‌آباد روز چهارشنبه ۱۷ جون (۲۸ جوزا) گفت که در پایان کار مشترک کمیته‌های تخنیکی دو کشور، تاریخ دقیق آغاز صادرات اعلام خواهد شد.

آقای مشعل در یک پیام تویتر نوشت: "انتظار می‌رود که این روند از ۱۵ تا ۱۸ جون، بعد از نشست‌های تخنیکی در زمان تعیین شده از سوی کمیته‌های مشترک رهنمودی دو طرف آغاز شود. همین گونه ما از نزدیک با حکومت پاکستان برای بازشدن بندر تجارتی غلام خان کار می‌کنیم".

پاکستان در ماه مارچ سال روان میلادی مرزهای خود با افغانستان به شمول بندر سپین بولدک - چمن و تورخم را به دلیل جلوگیری از شیوع کروناویروس بست.

هرچند از دو ماه به این‌سو واردات به افغانستان از مسیر تورخم و چمن – سپین بولدک جریان دارد؛ اما روند صادرات همچنان متوقف است.

مقام‌های پاکستانی تا اکنون در مورد بازگشایی مرزهای ان کشور به روی صادرات افغانستان چیزی نگفته اند.

خانجان الکوزی، مشاور اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان به صدای امریکا گفت که هنوز واردات از پاکستان به افغانستان به حالت عادی برنگشته و در حال حاضر، حدود هشت هزار کانتینر مربوط به تاجران افغان در بندر کراچی متوقف اند.

آقای الکوزی افزود که تاجران افغان، روزانه به گونۀ اوسط دو تا چهار میلیون دالر متضرر می‌شوند.

افغانستان سالانه کم و بیش یک میلیارد دالر صادرات دارد که بخش اعظم آن از بندر کراچی به کشورهای دیگر صادر می‌شود.

آقای الکوزی همچنان گفت که برای صادرات باید میکانیزم مشخص ایجاد شود تا بربنیاد آن، روزانه صد لاری اجازه ورود به پاکستان را داشته باشند.

این مقام سکتور خصوصی افغانستان تاکید کرد که ۸۰ درصد میوه تازه و سبزیجات افغانستان به پاکستان صادر می‌شود.

فصل حاصلات میوه تازه افغانستان از ماه جوزا آغاز می‌شود. به همین دلیل تاجران افغان نگران اند که با مسدود بودن بنادر تجارتی، ممکن میلیون‌ها دالر متضرر شوند.

XS
SM
MD
LG