لینک های دسترسی

Breaking News

ناتو: حضور ما در افغانستان برای ایجاد شرایط صلح است


در پی هشدارهای پیاپی ایالات متحده مبنی بر سرکوب طالبان در افغانستان، ناتو نیز بر تقویت نیروهای افغان در مقابله با تروریزم جهانی تاکید کرده است.

ینس استولتنبرگ، سرمنشی ناتو که روز چهارشنبه در مراسم یادبود قربانیان ۱۱ سپتمبر در مقر این سازمان در بروکسل سخنرانی می‌کرد، گفت که ناتو و همکارانش به آموزش و مشورۀ نظامیان افغان ادامه خواهند داد تا آنها در امر مبارزه با هراس‌افگنی نیرومندتر سازند.

او افزود: "حضور نیروهای ما در آنجا (افغانستان) برای ایجاد شرایط صلح است؛ اما راه صلح طولانی و دشوار است".

این در حالی است که دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته است که سرکوب گروه طالبان که به گفتۀ او ظرف روزهای اخیر به طور بی‌سابقه‌ای شدت گرفته، کماکان ادامه خواهد یافت.

از سویی هم، وزارت دفاع افغانستان برنامۀ تازه را برای پاک‌سازی ولایت‌ها از وجود هراس‌افگنان روی دست گرفته است.

فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت به صدای امریکا گفت که بر بنیاد این برنامه، پس از پاک‌سازی مکمل هر ولایت از وجود دهشت‌افگنان، جنگجویان مخالف دولت تا آخرین مرحله دنبال و نابود خواهند شد.

به گفتۀ آقای امان، این برنامه از ولایت بدخشان آغاز شده که در نتیجۀ آن سه ولسوالی این ولایت به طور کامل از وجود جنگجویان طالبان پاکسازی شده است.

وزارت دفاع ملی افغانستان، در یک شبانه روز ۱۶ عملیات زمینی و هوایی را در برابر هراس‌افگنان در شمال این کشور راه‌اندازی کرده است که به گفتۀ آقای امان فشار بی‌پیشینه را بر طالبان وارد کرده است.

معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که در روزهای پسین ۶۳ درصد تلفات طالبان نسبت به سال‌های پیش افزایش یافته است.

XS
SM
MD
LG