لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو تصمیم ترمپ را چراغ سرخ به روند صلح افغانستان می‌داند


نماینده ویژه روسیه برای افغانستان از اقدام اخیر رییس جمهور امریکا مبنی بر لغو مذاکرات صلح با طالبان انتقاد کرده و گفته است این‌کار "نشانۀ منفی" در روند گفتگوهای صلح افغانستان است.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه برای افغانستان روز دوشنبه ۹ سپتمبر (۱۸ سنبله) به خبرگزاری تاس روسیه گفت: "ضمن اظهارات تند و جنجالی، با آن هم دو طرف (امریکا-طالبان) آمادگی برای ادامه گفتگوها دارند."

نمایندۀ روسیه برای افغانستان همچنان گفته است که ممکن خشونت‌ها در این کشور افزایش یابد، اما ابراز امیدواری کرد که تلاش‌های صلح برای پایان خشونت‌ها هر چه زودتر نتیجۀ دهد.

نماینده روسیه همچنان تذکر داده است که کشورش یقیناً با مقام‌های امریکا در تماس خواهد شد تا درباره اوضاع افغانستان بحث کنند.

رییس جمهور ترمپ روز شنبه ۷ سپتمبر (۱۶ سنبله) اعلام کرد که این مذاکرات را به دلیل افزایش حملات طالبان در افغانستان به ویژه حملۀ اخیر در کابل، لغو کرده است.

این در حالی است که روز گذشته دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده بار دیگر گفت که مساعی دراز مدت برای رسیدن به یک توافق با طالبان و خارج ساختن سربازان امریکایی از افغانستان بعد از ۱۸ سال جنگ در آن کشور، منسوخ شده است.

پیش از این نیز وزیر خارجۀ ایالات متحده در یک مصاحبه با شبکه تلویزیونی CNN در پاسخ به سوالی که آیا مذاکرات امریکا-طالبان از سر گرفته خواهد شد یا نه، گفت که طالبان باید "تعهد گسترده" نشان دهند.

مایک پمپیو همچنان گفته بود که اگر طالبان روش شان را تغییر ندهند و به تعهدات خود عمل نکنند، فشارهای امریکا بر این گروه کاهش نخواهد یافت.

XS
SM
MD
LG