لینک های دسترسی

Breaking News

بیش از نیم میلیون نفر در افغانستان واکسین کووید۱۹ دریافت کرده‌اند


مسوولان وزارت صحت عامۀ افغانستان می‌گویند که بیش از نیم میلیون شهروند افغان تا کنون کم از کم یک دوز واکسین کووید۱۹ را دریافت کرده اند.

حکومت افغانستان در ۲۳ فبروری سال روان روند تطبیق واکسین کووید۱۹ به افراد بالاتر از ۱۸ سال را آغاز کرد و در آغاز به کارکنان صحی، سالمندان و منسوبان قوای مسلح آن کشور اولویت داده می‌شود.

هم اکنون ۱۲ مرکز تطبیق واکسین کووید۱۹ در شهر کابل فعال است که هر یک از این مراکز ظرفیت تطبیق واکسین به حدود صد نفر را در یک روز دارد.

میرویس علی‌زی، سخنگوی وزارت صحت عامۀ افغانستان گفته است که همزمان با روند تطبیق واکسین کووید۱۹، هنوز هم کروناویروس در افغانستان گردش داشته و هر روز واقعات بیشتر آن شناسایی و ثبت می‌شود.

آقای علی‌زی گفت: "برنامه واکسیناسیون [کووید۱۹] در ۴۰۷ ولسوالی ولایت‌های ۳۴ گانۀ افغانستان جریان دارد و تا کنون بیش از ۵۰۰ هزار نفر واکسین شده اند. اما بدبختانه که شمار واقعات مثبت [کووید۱۹] اخیراً افزایش یافته است."

او هشدار داد که اگر مردم تدابیر بهداشتی از جمله شستن دستان، پوشیدن ماسک و فاصلۀ اجتماعی را رعایت نکنند، شیوع بیماری گسترش یافته و رقم مبتلایان افزایش خواهد یافت.

وزارت صحت عامۀ افغانستان روز سه‌شنبه ۱۱ می (۲۱ ثور) گزارش داد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۱۵ واقعۀ جدید کووید۱۹ در ۱۹ ولایت آن کشور ثبت شده است که با این حساب، شمار مبتلایان کووید۱۹ در افغانستان به ۶۲هزار و ۷۱۸ نفر و مرگ و میر ناشی از آن به دوهزار و ۷۱۳ نفر رسیده است.

با توجه به اینکه افغانستان ظرفیت آزمایش ۲۵۰۰ نمونۀ مشکوک کووید۱۹ را در یک روز دارد، گمان می‌رود که آمار حقیقی ابتلا به کروناویروس و مرگ و میر ناشی از آن در آن کشور به مراتب بیشتر از آمار رسمی باشد.

افغانستان نخستین محمولۀ حاوی ۵۰۰ هزار دوز واکسین استرازینیکا را در اوایل فبروری از هند دریافت کرد. برای بار دوم هند در اوایل ماه مارچ محمولۀ دوم این واکسین را که حاوی ۴۶۸ هزار دوز بود به افغانستان ارسال کرد.

XS
SM
MD
LG