لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو: امریکا به تامین صلح و خروج قوا از افغانستان جدی است


یک روز پس از پایان گفتگوهای دور چهارم نمایندگان امریکا و طالبان در دوحه، وزیر خارجه ایالات متحده امریکا می‌گوید که کشورش اراده جدی به آوردن صلح در افغانستان دارد.

مایک پمپیو، یک ‌شنبه (۷دلو) در صفحه تویتر خود گفته است که امریکا نمی‌گذارد افغانستان به لانه‌های تروریزم جهانی بدل شود. آقای پمپیو همچنان نگاشته است که کشورش به خروج نظامیان امریکایی از افغانستان اراده جدی دارد.

مایک پمپیو، همچنان نگاشته است " امریکا به تعقیب تلاش های صلح در افغانستان برای از جلوگیری از مبدل شدن این کشور به پناهگاه ‌های ترورستان و بیرون کشیدن نیروهایش، جدی است. ایالات متحده امریکا با حکومت افغانستان و تمامی جوانب دخیل در این بخش که علاقه‌مند اند، به خاطر حفظ تمامیت ارضی، تامین استقلال و آسایش کار می کند".

آقای پمپیو، با اشاره به گفتگوهای زلمی خلیلزاد، با نمایندگان طالبان در قطر گفته است که از سوی آقای خلیلزاد خبرهای "تشویق‌کننده" را دریافت کرده است.

زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان نسبت به گفتگوهای چند روز اخیر در دوحه با نمایندگان طالبان ابراز رضایت کرده و دیروز گفت که در آن "پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در مورد مسایل حیاتی" صورت گرفته است.

آقای خلیلزاد، افزوده که هر گونه توافق نهایی، نیازمند یک "گفتگوی بین‌الافغانی" است.

در همین حال حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین افغانستان از "پیشرفت‌ها " در گفتگوهای خلیلزاد با نمایندگان طالبان در دوحه استقبال کرده و گفته است که " مذاکرات صلح باید با استقرار آتش بس و پایان دادن به خونریزی در افغانستان همزمان باشد".

​قرار است نماینده ویژه وزارت خارجه امریکا برای صلح افغانستان، جزئیات دیدار شش روزه‌ خود با طالبان و آخرین پیشرفت‌ها در روند صلح را با رهبران حکومت افغانستان شریک کند.

XS
SM
MD
LG