لینک های دسترسی

Breaking News

کدام کشور تسلیحات بیشتر هسته‌ای دارد، هند یا پاکستان؟ 


هند و پاکستان با وجود آنکه رقیب سرسخت همدیگر اند و بار‌ها باهم جنگیده اند، در روز نخست سال ۲۰۲۲ فهرست دارایی‌های هسته‌ای خویش را به همدیگر ارایه کردند.

این اقدام بر اساس توافقنامهٔ "منع حمله بر تاسیسات و تسهیلات هسته‌ای" سال ۱۹۸۸ صورت گرفت؛ توافقنامه‌ای که در سال ۱۹۹۱ تطبیق شد. این توافقنامه را بی نظیر بوتو، صدراعظم پیشین پاکستان و راجیف گاندی، صدر اعظم پیشین هند امضا کرده بودند.

این دو کشور همه ساله فهرست از تسلیحات هسته‌ای خویش را با هم تبادله می‌کنند، اما معلومات ذخایر این تسلیحات را علنی نمی‌سازند.

بر اساس معلومات انستیتیوت بین المللی مطالعات صلح ستاکهلم، پاکستان در حال حاضر ۱۶۰ و هند ۱۵۰ اسلحهٔ هسته‌ای دارد.

در گزارش سال ۲۰۲۰ این انستیتیوت آمده است که پاکستان و هند در جریان ۱۰ سال گذشته شمار تسلیحات هسته‌ای خویش را دو برابر ساخته اند و آنرا همواره با تکنالوژی عصری مجهز می‌سازند.

این در حالی است که بر اساس گزارش‌ها فیصدی قابل ملاحظهٔ شهروندان هر دو کشور،‌ به ویژه پاکستان در زیر خط فقر زندگی می‌کنند و از دسترسی به خدمات اساسی محروم اند.

تبادلهٔ زندانیان

در کنار معلومات تسلیحات هسته‌ای، هند و پاکستان در این روز بر اساس توافق سال ۲۰۰۸ معلومات در مورد زندانیان را نیز تبادله می‌کنند.

پاکستان روز گذشته فهرست ۶۲۸ زندانی هندی،‌ به شمول ۵۷۷ ماهیگیر را به جانب هند تحویل داد. اکثر این افراد به اتهام ماهیگیری غیرقانونی در آب‌های پاکستان بازداشت شده اند.

هند نیز فهرست ۲۸۲ زندانی پاکستانی، به شمول ۷۳ ماهیگیر را به پاکستان تسلیم کرد.

XS
SM
MD
LG