لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان صدها حامی تحریک لبیک را از بند رها کرد


مقام‌های پاکستانی صدها تن از حامیان بازداشت شدۀ حزب ممنوعۀ اسلامگرای تحریک لبیک را پس از آن آزاد کردند که حکومت پاکستان با این گروه توافقنامه‌ای را امضا کرد.

چندین هزار حامی تحریک لبیک در اعتراض به توقیف رهبر این حزب که در ماه اپریل باز داشت شده بود، هفتۀ گذشته راهپیمایی را از شهر لاهور به سمت اسلام آباد آغاز کرده و به خاطر چاپ و نشر کاریکاتور‌های منسوب به پیامبر اسلام در فرانسه،‌ خواستار اخراج سفیر فرانسه از پاکستان شدند.

مظهر حسین، یک سخنگوی پولیس ایالت پنجاب پاکستان به خبرگزاری فرانس پرس گفت: "می‌توانم تایید کنم که ۸۶۰ [نفر از حامیان تحریک لبیک] آزاد شده اند."

این مقام پولیس پاکستان گفت که سایر مظاهره کنندگان باز داشت شده که علیه آنان دوسیه انداخته شده است، باید با "طی مراحل قانونی" از بند رها شوند.

مفتی محمد عمیر الازهری، یک رهبر تحریک لبیک پاکستان رهایی حامیان این حزب را تایید کرده و به فرانس پرس گفته است: "این آشکارا ثمرۀ توافقی است که با حکومت داشته ایم."

با اینحال، تظاهرات هواداران تحریک لبیک در وزیرآباد ادامه داشته و رهبران این گروه گفته اند که زمانی به تجمع شان خاتمه خواهند بخشید که دولت به ۵۰ درصد تعهدات خود به این گروه عمل کند.

در مسیر راه لاهور تا اسلام آباد،‌ حامیان تحریک لبیک چندین بار با پولیس درگیر شدند. رهبران این حزب گفته اند که ۱۴ نفر از هوداران معترض آن گروه در درگیری با پولیس کشته شده و تعداد زیادی آنان زخمی شده اند. حکومت پاکستان گفته است که حامیان تحریک لبیک کم از کم هفت منسوب پولیس را به ضرب گلوله کشته اند.

مظاهرات یک روز پس از آن به خشونت گرایید که عمران خان، صدر اعظم پاکستان، گفت که خواست این گروه اسلامگرا مبنی بر مسدود کردن سفارت فرانسه و اخراج نمایندۀ فرانسه برای پاکستان را نخواهد پذیرفت.

حزب تحریک لبیک به رهبری سعد حسین رضوی در انتخابات ۲۰۱۸ پاکستان پس از آن به شهرت رسید که مبارزات انتخاباتی‌اش را به دفاع از قانون توهین به مقدسات اسلام متمرکز کرد و آقای رضوی خواستار مجازات اعدام برای هر فردی شد که به ارزش‌های اسلامی توهین می‌کند.

XS
SM
MD
LG