لینک های دسترسی

Breaking News

نتایج نهایی انتخابات پاکستان؛ نامزدان مستقل طرفدار عمران خان پیشتاز اند


انتخابات سرتاسری پاکستان روز پنجشنبه گذشته برگزار شد و نتایج آن ۶۰ ساعت پس از پایان روند رای‌دهی اعلان شد
انتخابات سرتاسری پاکستان روز پنجشنبه گذشته برگزار شد و نتایج آن ۶۰ ساعت پس از پایان روند رای‌دهی اعلان شد

نتایج نهایی انتخابات سرتاسری پاکستان روز یکشنبه ۱۱ فبروری (۲۲ دلو) اعلان شد که بر اساس آن نامزدان مستقل که از سوی عمران خان حمایت می‌شوند، با کسب ۹۳ کرسی از ۲۶۴ کرسی شورای ملی آن کشور، پیشتاز اند.

از سوی دیگر، حزب مسلم لیگ – نواز، نواز شریف، صدر اعظم پیشین پاکستان ۷۵ کرسی پارلمان را کسب کرده است که با این حساب، باید ایتلافی برای تشکیل حکومت شکل گیرد.

نتایج نهایی انتخابات پاکستان ۶۰ ساعت پس از پایان روند‌ رای‌دهی در حالی اعلان شد که تلاش‌ها برای تشکیل حکومت ایتلافی در آن کشور جریان دارد، اما مشخص نیست که این ایتلاف مرکب از کدام احزاب خواهد بود.

هم حزب تحریک انصاف پاکستان و هم حزب مسلم لیگ-نواز، ادعای پیروزی در انتخابات کرده اند که این وضعیت بر سردرگمی سیاسی در پاکستان که از قبل درگیر آزمون‌های متعدد بود، افزوده است.

برای تشکیل حکومت باید یک حزب چه به گونهٔ مستقل یا هم در ایتلاف با سایر احزاب ۱۶۹ کرسی شورای ملی را در اختیار داشته باشد. تا هنوز مشخص نیست که آیا نامزدان مستقل مورد حمایت عمران خان با سایر احزاب ایتلاف خواهند کرد یا نه.

حامیان عمران خان به صفت نامزد مستقل در انتخابات رقابت کرده بودند، زیرا اعضای این حزب از رقابت در انتخابات منع شده بودند. عمران خان در حال حاضر به خاطر اتهامات متعدد در زندان به سر می‌برد.

یکی از مشکلات فرا روی نامزدان مستقل که اکثر شان حامیان عمران خان اند، این است که چون از آدرس حزبی برندهٔ کرسی نشده اند، از ۷۰ کرسی حفظ شدهٔ پارلمان سهمی به آنان نمی‌رسد.

حزب مسلم لیگ-نواز به تناسب کرسی‌هایی که برنده شده است، ۲۰ کرسی حفظ شدهٔ شورای ملی را به خود اختصاص خواهند داد که با این حساب شمار کرسی‌های آن به ۹۵ خواهد رسید که باز هم برای تشکیل حکومت بسنده نمی‌باشد و این حزب برای پوره کردن نصاب ۱۶۹ کرسی باید با احزاب دیگر یا هم شمار زیاد نامزدان مستقل ایتلاف کند.

در همین حال،‌ حزب تحریک انصاف عمران خان ضمن انتقاد از تاخیر در اعلام نتایج انتخابات از حامیان خود خواسته است که در اعتراض به تقلب انتخاباتی، تظاهرات سرتاسری را راه اندازی کنند. هرچند پولیس پاکستان علیه "گردهمایی‌های غیرقانونی" هشدار داده است.

حکومت موقت پاکستان گفته است که تاخیر در روند شمارش و اعلان نتایج، به دلیل مشکلات مخابراتی به ویژه قطع انترنت و خدمات موبایل در روز انتخابات بوده است.

مقام‌های پاکستانی گفته اند که به دلیل نگرانی‌های امنیتی خدمات مخابراتی را در روز انتخابات قطع کرده بودند، اما گروه‌های مدافع حقوق بشر و کشورهای خارجی به شمول ایالات متحده از این اقدام انتقاد کرده اند.

این مطلب بر اساس گزارش خبرگزاری‌های رویترز و اسوشیتدپرس تهیه شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG