لینک های دسترسی

Breaking News

توقع می‌رود شهباز شریف صدراعظم پاکستان شود


شهباز شریف، برادر کوچک نواز شریف، صدراعظم اسبق پاکستان و رهبر حزب مخالف در پارلمان کشورش است

قرار است پارلمان پاکستان روز دوشنبه ۱۱ اپریل (۲۲ حمل) به شهباز شریف، رهبر حزب مخالف حکومت رای اعتماد بدهد و آقای شریف جانشین عمران خان، صدراعظم مخلوع آن کشور، شود.

پارلمان پاکستان اوایل صبح یکشنبه به وقت محل پس از رای‌گیری با ۱۷۴ رای عدم اعتماد، عمران خان را که تقریباََ از چهار سال به این‌سو کرسی صدارت را به عهده داشت، برکنار کرد.

شهباز شریف رهبری احزاب مخالف حکومت را برای رای عدم اعتماد عمران خان رهبری می‌کرد و سپس نامزدی خود را برای کرسی صدارت پاکستان به پارلمان آن کشور تحویل داد.

انتظار می‌رود که شهباز شریف ۷۰ ساله برندهٔ انتخابات روز دوشنبه در پارلمان کشورش شود و به کرسی صدارت برسد.

عمران خان، نخستین صدراعظم پاکستان است که از طریق رای عدم اعتماد کشورش از کرسی صدارت برکنار شده است، اما از سال ۱۹۴۷ میلادی،‌ یعنی تاسیس پاکستان،‌ هیچ صدراعظمی که از طریق دموکراتیک انتخاب شده است، قادر نبوده تا دورهٔ پنج سالهٔ صدارت در آن کشور را به پایان برساند.

رای اعتماد پارلمان که مکرراََ‌ برای برکناری عمران خان به تاخیر افتاد، در نهایت پس از حکم ستره محکمهٔ پاکستان راه‌اندازی شد،‌ زیرا عالی‌ترین مرجع قضایی این کشور در حکم‌اش گفت که جلوگیری از روند رای گیری به منظور سلب صلاحیت و منحل کردن پارلمان بر خلاف قانون اساسی آن کشور است.

عمران خان ایالات متحده را متهم به دخالت در پالیسی‌های کشورش کرده است،‌ اتهامی که واشنگتن آنرا رد کرده است.

در واکنش به رای عدم اعتماد پارلمان که منتج به برکناری عمران خان شد،‌ ده‌ها هزار تن از حامیان آقای خان در شهر‌های عمدهٔ پاکستان از جمله اسلام‌آباد، پایتخت آن کشور، دست به اعتراض زدند و ضمن حمایت از صدراعظم برکنار شدهٔ آن کشور، ایالات متحده را متهم به مداخله در پالیسی‌ها‌‌ی آن کشور کردند.

پس از اعتراضات گسترده، عمران خان در یک تویت با نشر ویدیویی از حامیان متعرض‌اش نوشت: "در تاریخ ما هیچ‌گاهی چنین جمعیتی خودجوش به این تعداد بیرون نیامده و حکومت وارداتی تحت رهبری کلاه‌برداران را نپذیرفته است."

عمران خان که با مداخلهٔ نظامی ایتلافی به رهبری ایالات متحده در افغانستان مخالف بود،‌ پس از رسیدن به کرسی صدارت آن کشور، روابط خود را با روسیه نزدیک کرده است.

XS
SM
MD
LG