لینک های دسترسی

Breaking News

خان تلاش های بایدن برای دستیابی به توافق سیاسی در افغانستان را ستود


عمران خان، صدراعظم پاکستان از تلاش‌های جو بایدن، رییس جمهور امریکا را برای دستیابی به یک توافق سیاسی در افغانستان تمجید کرد.

آقای خان که روز چهارشنبه ۱۷ مارچ (۲۷ حوت) در کنفرانس امور امنیت ملی پاکستان گفت که اسلام‌ آباد برای حمایت از روند صلح به رهبری ایالات متحده "هرآن چیزی را که می‌توانست انجام داده است".

صدراعظم پاکستان افزود: "پس از دیرزمانی امید به صلح در افغانستان به وجود آمده و این فرصت پس از مدت‌ها فراهم شده است."

آقای خان گفت: "ادارهٔ بایدن نیز درک کرده است که جنگ [در افغانستان] به مدت ۲۰ سال ادامه داشته و نباید طولانی‌تر شود."

بر اساس توافقنامۀ امریکا-طالبان، تمام قوای خارجی باید تا اول می سال ۲۰۲۱ افغانستان را ترک کنند.

اما جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده امروز گفت که برای ایالات متحده "دشوار" خواهد بود تا بر اساس ضرب‌الاجل اول ماه می، نیروها را از افغانستان بیرون کند، اما او افزود که خروج کامل نیروها زمانگیر نخواهد بود.

آقای بایدن در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ای بی سی که امروز چهارشنبه ۱۷ مارچ به نشر رسید، گفته است که در حال مشورت با متحدان ایالات متحده در مورد روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان است.

گروه طالبان نیز امروز هشدار دادند که اگر امریکا نیروهایش را بر اساس توافقنامه دوحه به تاریخ تعیین شده از افغانستان بیرون نکند، مسوول عواقب آن خواهد بود.

آقای خان امروز یک بار دیگر تاکید کرد که پیشرفت امنیتی و اقتصادی پاکستان مستقیماً با صلح در افغانستان ارتباط دارد. اما او هشدار داد که صلح افغانستان و تلاش های آشتی سیاسی با "چالش های زیادی" مواجه است.

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که تلاش‌ها برای مصالحه با طالبان جریان دارد. قرار است کنفرانسی در رابطه به صلح افغانستان فردا در مسکو برگزار شود و پس از آن نیز، ترکیه میزبان نشست دیگری در این زمینه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG