لینک های دسترسی

Breaking News

اسراییل مجوز سفر وزیر خارجه فلسطینی را لغو کرد 


دولت فلسطین می‌گوید، به دنبال دیدار وزیر خارجه این کشور با فاتو بنسوده، سارنوال ارشد محکمهٔ بین‌المللی جرایم، اسراییل مجوز ویژهٔ سفر وزیر خارجه را لغو کرده است.

محکمه بین‌المللی جرایم (ICC) اوایل همین ماه تحقیقات رسمی خود را در مورد احتمال وقوع جرایم جنگی در فلسطین آغاز کرد.

دیدار ریاض المالکی، وزیر خارجه فلسطینی با خانم بنسوده، به روز پنجشنبه گذشته صورت گرفت.

اما مقامات فلسطینی می‌گویند که در بازگشت به کرانهٔ غربی رود اردن، کارت ویژه آقای المالکی از او گرفته شد.

این کارت ویژه به مقامات ادارهٔ خودگردان فلسطین داده می‌شود تا رفت و آمد شان را در مسیر مرزهایی که در کنترول اسراییل قرار دارد، تسهیل کند.

مراجع امنیتی اسراییل هنوز در این رابطه ابراز نظر نکرده اند، اما برخی منابع اسراییلی به شرط مخفی ماندن هویت‌شان، به خبرگزاری فرانسه گفته اند که کارت ویژهٔ آقای المالکی به این دلیل از او گرفته شده که با اقدامش برای دیدار با سارنوال محکمه بین‌المللی جرایم، قصد کرده بود به اسراییل آسیب برساند.

عمار حجازی، از همکاران وزیر خارجه فلسطین گفته است که از آن‌ها به مدت یک‌و‌نیم ساعت در رابطه به دیدارشان با محکمه بین‌المللی جرایم استنطاق شده اند.

محکمهٔ بین‌المللی جرایم در سال ۲۰۰۲، با هدف بررسی جرایم جنگی در کشورهایی که توانایی و یا ارادهٔ سیاسی برای بررسی این جرایم را ندارند، ایجاد شد.

خانم بنسوده گفته است که تحقیقات او در فلسطین، روی وضعیت بعد از سال ۲۰۱۴ در نوار غزه، کرانهٔ غربی رود اردن و شرق بیت المقدس تمرکز خواهد داشت.

فلسطین که در سال ۲۰۱۵ عضویت محکمهٔ بین‌المللی جرایم را کسب کرد، از این اقدام استقبال کرده است.

اما اسراییل عضو این محکمه نیست و اعلام کرده که این محکمه هیچ صلاحیت حقوقی برای بررسی این قضایا ندارد.

XS
SM
MD
LG