لینک های دسترسی

Breaking News

وحید عمر: مذاکرات صلح را متوقف نکرده‌ایم


حکومت افغانستان می‌گوید که امتیازاتی را برای گفتگوهای صلح به جانب طالبان داده که در جهان هیچ حکومتی آمادۀ پرداخت آن به هیچ گروهی نیست.

وحید عمر، مشاور ارشد رییس جمهور غنی در امور روابط عامه و استراتیژیک روز سه شنبه اول دسمبر (۱۱ قوس) در صفحۀ تویترش نوشته است: "ما مذاکرات را متوقف نکرده ایم. برخلاف، ما امتیازاتی را قایل شده ایم که هیچ حکومتی به گروهی نمی‌دهد که حتی آماده نیست ما را منحیث یک حکومت بپذیرد؛ گروهی که برای کسب امتیازات بیشتر بر کشتن مردم اتکا دارد و فکر می‌کند که خشونت و ترور به نفع آن‌ها تمام می‌شود."

این اظهارات مشاور ارشد رییس جمهور افغانستان پس از نشر گزارش نیویارک تایمز است که در آن آقای غنی و افراد نزدیک به وی، مانعی در برابر گفتگوهای صلح قلمداد شده اند.

نیویارک تایمز گفته است که بن‌بست گفتگوهای بین‌الافغانی در همین ماه شکست؛ خبری که ارگ هنوز آنرا تایید نکرده است.

صدیق صدیقی، روز گذشته این اظهارات را بی‌اساس خواند و گفت که رییس جمهور نه تنها مانعی در برابر روند صلح نیست بلکه "مبتکر صلح، معمار و آغازگر" آن است.

او گفته است که تیم‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان، در مورد ۲۱ مادۀ طرزالعمل مذاکرات توافق کرده اند، اما مقدمۀ اصول مذاکرات به وضاحت بیشتر نیاز داشته و بحث‌ها در این خصوص جریان دارد.

اما سخنگوی دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر گفته است که دو جانب بر مقدمه طرزالعمل نیز توافق کرده اند.

گفتگوهای رو در رو میان تیم‌های مذاکره‌کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان به تاریخ ۱۱ سپتمبر آغاز شد، اما تا اکنون به دلیل اختلافات در مورد طرزالعمل مذاکرات، شاهد پیشرفت قابل توجه نبوده است.

XS
SM
MD
LG