لینک های دسترسی

Breaking News

تاکید اتحادیۀ اروپا بر اکمال شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان


سران کشورهای اتحادیۀ اروپا در افغانستان خواستار نهایی‌شدن تشکیلات شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان شده و بر آغاز به کار هرچه زودتر این شورا تاکید کرده اند.

سران ماموریت این اتحادیه در افغانستان ناوقت روز ۲۶ نومبر (ششم قوس) در یک اعلامیه‌ای مشترک گفته اند: "ما خواستار ایجاد و فعالیت سریع شورای عالی مصالحه ملی استیم؛ نهادی که برای رهنمایی به مذاکرات صلح طراحی شده است."

در اعلامیۀ این اتحادیه آمده که این شورا باید جامع باشد و در کنار عضویت رهبران سیاسی، نمایندگان زنان، قربانیان جنگ، اقلیت‌های مذهبی، جوانان و سازمان‌های جامعه مدنی‌ در آن حضور داشته باشند.

به باور اتحادیۀ اروپا برقراری صلح پایدار در افغانستان با احترام به حقوق و خواست‌های اساسی افغان‌ها، آن هم از طریق اتحاد و هم‍‌بستگی سیاسی در کنار جمهوریت و شمولیت صدای مردم ممکن خواهد بود.

آنان بار دیگر پشتیبانی‌ شان را از روند صلح افغانستان اعلام کرده و خواستار برقراری آتش‌بس فوری و احترام گذاشتن به قوانین بین‌المللی بشردوستانه از سوی طرف‌های درگیر در این کشور شدند.

سران ماموریت این اتحادیه در افغانستان از سطح بلند خشونت‌ها، وضعیت ناگوار امنیتی و به ویژه از افزایش تلفات غیرنظامیان در جریان جنگ‌ در افغانستان نیز ابراز نگردانی کرده اند.

در این حال، شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان از این خواست اتحادیۀ اروپا برای نهایی‌شدن تشکیلات این شورا استقبال کرده و تاکید کرده است که کار در این باره جریان دارد.

فریدون خوزون، سخنگوی این شورا به صدای امریکا گفت: "کار روی نهایی‌شدن شورای عالی مصالحۀ ملی جریان دارد و به زودی این روند تکمیل خواهد شد. ما در این مورد کارهای زیادی را انجام داده‌ایم".

این در حالی است که از چندین ماه به این‌سو رهبران حکومت افغانستان موفق به تکمیل اعضای این شورا نشده اند.

هرچند رییس جمهور غنی در اوایل ماه سنبله در فرمانی، بیش از ۴۰ تن را به عنوان اعضای در این شورا تعیین کرد، اما عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی افغانستان آن را نپذیرفت.

XS
SM
MD
LG