لینک های دسترسی

Breaking News

مشوره در مورد اجندای صلح؛ هیات مذاکره به کابل بر می‌گردد


هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان برای مشوره با رهبری حکومت و سیاستمداران این کشور در مورد عناصر و جزییات اجندای صلح بر کابل برمی‌گردد.

حبیبه سرابی، عضو این هیات با فرستادن پیامی به خبرنگاران گفت: "در این مدت که روی اجندا بحث صورت گرفت، موضوعات اساسی است که نیاز به مشوره‌های رهبری دولت و قشر سیاسی کشور دارد و به همین دلیل است که هیات نه به خاطر رخصتی بلکه برای دریافت مشوره‌ها و ایجاد نظر مشترک و دیدگاه مشترک تمام اطراف در این مورد به بحث و مشوره به کابل می‌رود."

خانم سرابی افزود که هیات مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان بقیۀ روند گفتگوهای صلح را در روشنی مشوره‌ها و تصامیم "بزرگان" به سرعت به پیش خواهد برد.

پیش از این، هیات‌های مذاکراه کننده جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای مشترک از توقف مذاکرات صلح تا پنجم جنوری (۱۶ جدی) خبر داده بودند.

نادر نادری، عضو هیات مذاکره کنندهٔ جمهوری اسلامی افغانستان گفت است که بر اساس توافق دو طرف مذاکرات، دور دوم مذاکرات به ۱۶ جدی سال ۱۳۹۹ برابر با پنجم جنوری ۲۰۲۱ آغاز خواهد شد.

او از تبادله فهرست موضوعات مرتبط به اجندای مذاکرات بین‌الافغانی نیز خبر داده است.

این درحالی است که حمد الله محب،‌ مشاور امنیت ملی افغانستان گفته است که مراحل بعدی مذاکرات صلح باید در داخل افغانستان برگزار شود. اما گروه طالبان تا اکنون در این مورد اظهار نظر نکرده است.

مذاکرات بین‌الافغانی به تاریخ ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) به گونۀ رسمی در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد و هیات مذاکره کنندهٔ دوطرف در نتیجۀ رایزنی که بیش از دوماه وقت گرفت، به توافقات ابتدایی دست یافتند.

XS
SM
MD
LG