لینک های دسترسی

Breaking News

مایک پنس: اعتراضات ایران سرآغاز انقلاب برای آزادی است


مایک پنس، معاون رییس‌جمهور پیشین ایالات متحده و لیز تراس، صدراعظم پیشین بریتانیا روز شنبه اول جولای (۱۰ سرطان) با حضور در نشست شورای مقاومت ملی ایران مستقر در پاریس، آنچه را "مدارای غرب با مقامات روحانی ایران" خواندند، به شدت محکوم کردند.

پنس که می‌خواهد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۴ رقابت کند، در نشست شورای مقاومت ملی ایران که بخش سیاسی سازمان مجاهدین خلق است با اشاره به اعتراضات ماه‌های گذشته در ایران گفت: "رژیم ایران هرگز به اندازه امروز ضعیف نبوده است."

او افزود: "این دیگر تنها اعتراض نیست، بلکه سرآغاز انقلابی برای آزادی است."

تراس، کوتاه‌مدت‌ترین صدراعظم بریتانیا، با اشاره به چین و روسیه گفت: "ما شاهد افزایش تهدید از سوی رژیم‌های استبدادی در سراسر جهان هستیم."

او افزود: "این رژیم‌ها جسور شده‌اند، زیرا جهان آزاد به اندازه کافی کار نکرده است. من هرگز امیدم برای یک ایران آزاد و دموکراتیک را از دست نمی‌دهم."

مایک پومپیو، وزیر خارجهٔ پیشین ایالات متحده و یکی از حامیان برجستهٔ این گروه هم با فرستادن پیامی ویدیویی از مجاهدین خلق پشتیبانی کرد و هم درباره هر توافق احتمالی با حکومت ایران هشدار داد.

او گفت توافق احتمالی با ایران "فاجعه‌ای برای مردم ایران و جهان" خواهد بود.

سازمان مجاهدین خلق زمانی به دلیل ادعای قتل امریکایی‌ها در ایران در دهه ۱۹۷۰ و ارتباط با صدام حسین، رییس جمهور پیشین عراق در فهرست سازمان‌های تروریستی خارجی ایالات متحده قرار داشت، اما وزارت خارجهٔ امریکا با رد خشونت توسط این گروه در اواخر سال ۲۰۱۲، این سازمان را از این فهرست خارج کرد.

سازمان مجاهدین خلق گرچه میان ایرانیان خارج از کشور حمایت سرتاسری ندارد، اما چندین مقام بلندپایهٔ پیشین امریکایی و اروپایی از آنها حمایت می‌کنند.

پولیس فرانسه در ابتداً به دلیل "خطر حمله" و احتمال درگیری با دیگر گروه‌های سیاسی ایرانی، برگزاری نشست سالانه‌ای این سازمان را منع کرده بود، اما محکمهٔ در پاریس حکم داد که چنین ممنوعیتی غیرقانونی و علیه آزادی بیان و تجمع است و به این ترتیب مجاهدین خلق توانستند روز شنبه نشست خود را برگزار کنند.

البانیا میزبان سازمان مجاهدین خلق ایران است و از این سبب سال‌هاست این ایران و البانیا دشمنان سرسخت یکدیگر استند.

البانیا در سال ۲۰۱۳ به درخواست واشنگتن و سازمان ملل متحد موافقت کرد که اعضای این گروه تبعیدی را بپذیرد و هزاران حامی این گروه در طی سال‌ها در این کشور ساکن شدند.

سازمان مجاهدین خلق در انقلاب سال ۱۹۷۹ در پی سرنگونی شاه از آیت‌الله خمینی حمایت کرد، اما به سرعت با مقامات جدید اسلامی درگیر شد و مبارزات چند دهه‌ای را برای سرنگونی رژیم اسلامی آغاز کرد.

سازمان مجاهدین خلق ایران به گونهٔ منظم در البانیا جلسات برگزار می‌کنند و حمایت جمهوری‌خواهان محافظه‌کار ایالات متحده را با وخود دارند.

در تهیهٔ این مطلب از گزارش خبرگزاری فرانس پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG