لینک های دسترسی

Breaking News

مشرف خود را نامزد انتخابات پارلمانی پاکستان می کند


پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان، در سال ۱۹۹۹ میلادی از طریق کودتای نظامی در آن کشور به قدرت رسید و در سال ۲۰۰۸ میلادی تحت فشار از قدرت کنار رفت
پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان، در سال ۱۹۹۹ میلادی از طریق کودتای نظامی در آن کشور به قدرت رسید و در سال ۲۰۰۸ میلادی تحت فشار از قدرت کنار رفت

حزب مربوط به پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان، روز شنبه اعلام کرد که آقای مشرف به کشورش بر خواهد گشت و در انتخابات پارلمانی آن کشور خود را نامزد خواهد کرد.

اقدام حزب آل پاکستان مسلم لیگ پس از آن صورت گرفت که ستره محکمۀ پاکستان اعلام کرد که آقای مشرف می تواند به کشورش بر گردد.

جنرال پرویز مشرف در حال حاضر در دُبی در تبعید خودی به سر می برد تا از پیگرد قانونی اتهامات جنایی که علیه وی موجود است، جلوگیری کند. حزب به رهبری آقای مشرف اعلام کرده است که رئیس جمهور پیشین آن کشور از شهرشمالی چترال خود را در انتخابات که قرار است به تاریخ ۲۵ جولای ۲۰۱۸ برگزار شود، نامزد کرسی پارلمان می کند.

در همین حال، عمران خان، از حزب مخالف حکومت آن کشور، اعلام کرده است که او نیز در انتخابات پیشرو خود را نامزد خواهد کرد. پارلمان پاکستان پس از میعاد پنج ساله به تاریخ ۳۱ می ۲۰۱۸ منحل شد. عمران خان تلاش می کند تا پس از رسیدن به کرسی پارلمان، کرسی صدارت در آن کشور را به دست بیاورد.

اما حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان با رقابت تنگاتنگ و جدی نامزدان که از حمایت نواز شریف، صدراعظم پیشین پاکستان، برخوردار اند مواجه می باشد. آقای نواز شریف در جولای ۲۰۱۷ به دلیل دخالت در فساد اداری از سوی ستره محکمۀ پاکستان خلع صلاحیت شد و از کرسی صدارت کنار رفت.

علاوه بر آن، حزب آصف علی زرداری، رئیس جمهور پیشین پاکستان، نیز در انتخابات پارلمانی آن کشور به رقابت می پردازد و امیدوار است اکثریت کرسی پارلمان را به دست بیاورد. آقای زرداری گفته است که خود را از ایالت سند در انتخابات پیشرو، نامزد می کند.

ناصر الملک، سرپرست صدارت پاکستان، قرار است انتخابات پارلمانی و قانونگذاران چهار ایالت آن کشور را نظارت کند. آقای ناصرالمک که در گذشته قاضی القضات پاکستان بود، گفته است که انتخابات آزاد و منصفانه را در آن کشور برگزار می کند.

بر اساس قانون نافده در پاکستان، هر حزبی که در آن کشور اکثریت کرسی ها را در پارلمان به دست آورد، صدراعظم پاکستان را انتخاب می کند.

در حال حاضر، بسیاری از احزاب پاکستان خواهان دستگیری پرویز مشرف، رئیس جمهور پیشین پاکستان اند. آقای مشرف تا حال تاریخ برگشت خود را به کشورش اعلام نکرده است. اما ستره محکمۀ پاکستان گفته است که آقای مشرف باید قبل از تاریخ ۱۳ جون ۲۰۱۸ به کشورش برگردد تا از دستگیری اش به ارتباط چندین قضیۀ جنایی که علیه وی موجود است، جلوگیری کند.

پرویز مشرف در سال ۱۹۹۹ میلادی، از طریق یک کودتای نظامی، با کنار زدن نواز شریف، صدراعظم پیشین آن کشور به قدرت رسید. آقای مشرف در سال ۲۰۰۸ میلادی تحت فشار از قدرت کنار رفت و به تعقیب آن، پیپلز پارتی پاکستان که مربوط بی نظیر بوتو، صدراعظم پیشین پاکستان بود، به قدرت رسید.

XS
SM
MD
LG