لینک های دسترسی

Breaking News

فایزر خواهان تطبیق اضطراری واکسین کووید۱۹ شد


شرکت دواسازی فایزر روز جمعه ۲۰ نومبر (۳۰ عقرب) از ادارۀ دوا و غذا ایالات متحده درخواست کرد تا مجوز مصرف اضطراری واکسین کووید۱۹ تهیه شده این شرکت را صادر کنند.

شرکت دواسازی فایزر چند روز پیش اعلام کرد که اطلاعات نهایی به دست آمده از آزمایشات واکسین کووید۱۹ آن شرکت نشان می‌دهد که واکسین این شرکت برای جلوگیری از ابتلا به کروناویروس ۹۵ درصد موثریت دارد.

بر اساس مقررات ادارۀ تنظیم دوا و غذا ایالات متحده، نتایج هر واکسین باید بالای کم از کم ۳۰ هزار داوطلب، به شمول سالمندان، کودکان، جوانان و افراد معروض به خطر، تطبیق شده و به دقت ارزیابی شود تا اجازۀ مصرف همگانی یابد.

شرکت فایزر تا کنون واکسین آزمایشی خود را بر ۴۴ هزار داوطلب در ایالات متحده و پنج کشور دیگر جهان تطبیق کرده است که از جمله فقط ۱۷۰ نفر آنان به کووید۱۹ مبتلا شده اند، اما برای ۱۶۲ نفر آن‌ها واکسین اصلی کووید۱۹داده نشده بود و از ده نفری که کووید۱۹ شدید داشتند فقط یک نفر آنان واکسین دریافت کرده بودند.

تطبیق واکسین شرکت فایزر که در مشارکت با شرکت بیوانیتک آلمان ساخته شده است، در صورت بدست آوردن مجوز می‌تواند به صورت محدود تا اوایل ماه آینده آغاز شود.

این شرکت می‌گویدکه سوابق ایمنی خوب این واکسین به این معنی است که باید مجوز مصرف اضطراری را داشته باشد؛ اقدامی که ادارۀ غذا و دوا ایالات متحده می تواند آنرا پیش از کامل شدن آزمایش نهایی واکسین، منظور کند.

علاوه بر ایالات متحده این شرکت‌ها روند اخذ مجوز در اروپا و بریتانیا را نیز آغاز کرده اند و به زودی به مقامات آن کشور ارایه خواهند کرد.

البرت بورلا، رییس شرکت فایزر در بیانیه‌ای گفت: "کار ما برای ارایه یک واکسین مصوون و موثر هیچ زمانی به این حد ضروری نبوده است."

با افزایش موارد کروناویروس در سراسر ایالات متحده و جهان، فشار بالای مجوز دهندگان واکسین روبه افزایش است تا هر چه زودتر تصمیم بگیرند.

داکتر انتونی فوچی، رییس انستیتیوت مطالعات امراض ساری ایالات متحده در آستانه اعلام فایزر گفت: "کمک در راه است، هنوز وقت آن نیست که ماسک‌ها و سایر اقدامات محافظتی را کنار بگذاریم. ما در واقع باید تا رسیدن کمک، اقدامات بهداشت عمومی را دو برابر سازیم."

شرکت فایزر گفته است که تا پایان سال جاری می‌تواند ۵۰ میلیون دوز واکسین را در دسترس جهانیان قرار دهد.

براساس اطلاعات ارایه شده به اکادمی ملی طبی ایالات متحده در این هفته، شرکت فایزر می‌تواند حدود ۲۵ میلیون دوز در ماه دسمبر، ۳۰ میلیون دوز در ماه جنوری و ۳۵ میلیون دوز این واکسین در ماه های فبروری و مارچ در دسترس شهروندان امریکا قرار دهد.

واکسین تهیه شدهٔ شرکت فایزر باید در دو دوز و در فاصله سه هفته به هر شخص تجویز شود.

شرکت امریکایی مودرنا نیز به تاریخ ۱۶ نومبر اعلام کرد که واکسین آزمایشی این شرکت در مقابل کروناویروس ۹۴.۵ درصد موثر بوده است.

XS
SM
MD
LG