لینک های دسترسی

Breaking News

نقش عالمان دینی در مبارزه بر ضد پولیو در لغمان


با وجود نا امنی ها و تهدید کروناویروس، ولایت لغمان هنوز هم عاری از واقعات پولیو است

عالمان دینی ولایت لغمان، مبارزه در برابر پولیو را مسوولیت خود دانسته و همواره در مورد اهمیت واکسین به مردم محل آگاهی لازم داده اند.

مولوی نجیب الله، هاشمی رییس ارشاد، حج و اوقاف ولایت لغمان به صدای امریکا گفت که مبارزۀ عالمان دینی در برابر پولیو کاملاً رضاکارانه بوده و همواره تلاش دارند تا بین ملا امامان روستاها و واکسیناتوران همکاری بهتر تامین کنند.

آقای هاشمی می‌گوید که عالمان دینی با مردم محل "رابطۀ قوی" دارند و به گفتۀ وی سخنان آنان مورد تایید مردم قرار می‌گیرد. او تاکید می‌کند که در نبود هماهنگی لازم با ادارات مربوطه، نمی توان از شیوع "مرض مهلک" پولیو جلوگیری کرد.

باشندگان ولایت لغمان نیز بر فعالیت‌های عالمان دینی و اثرگزاری همکاری آنان در مبارزه علیه پولیو و بلند بردن آگاهی مردم تاکید می‌کنند.

فرشته، محصل پوهنتون و یکی از باشندگان ولایت لغمان گفت: "علمای کرام در آگاهی دهی و تطبیق واکسین پولیو نقش برازنده‌‌ای دارند. آنان می‌توانند از طریق خطبۀ نماز جمعه به مردم آگاهی لازم داده و واکسیناتوران را در امر تطبیق پولیو کمک کنند."

داکتر خوشحال حسین خیل، مسوول بخش واکسین ریاست صحت عامۀ لغمان نیز از همکاری ریاست ارشاد، حج و اوقاف آن ولایت قدردانی کرده و می‌گوید که در هماهنگی نزدیک با عالمان دینی، توانسته اند مردم محل را برای تطبیق واکسین پولیو، تشویق کنند.

آقای حسین خیل گفت: "هرگاه در بعضی مناطق روستایی در برابر برنامه های پولیو ممانعت صورت گیرد، فوراً با وساطت علمای کرام موضوع حل شده و قناعت مردم حاصل می‌شود. اکنون در برابر واکسین هیچ نوع چالش جدی وجود ندارد".

مسوولان صحت عامه همکاری علمای دینی و مردم محل را یکی از دلایل عمدۀ تطبیق موفق واکسین ضد پولیو در ولایت لغمان می‌دانند.

با وجود نا امنی‌ها و تهدید کروناویروس، ولایت لغمان هنوز هم عاری از واقعات پولیو است، حالانکه شمار واقعات مثبت پولیو در افغانستان در سال روان به ۴۷ رسیده است که حدود نصف این واقعات در ولایت های جنوبی افغانستان ثبت شده است.

XS
SM
MD
LG