لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به ملل متحد: به ما کمک کنید به صلح دست یابیم


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان از ملل متحد خواست تا در تامین صلح این کشور را کمک کند.

آقای غنی که امروز ۲۲ سپتمبر (اول میزان) به گونهٔ مجازی در مجمع عمومی ملل متحد صحبت می‌کرد از تمامی اعضای مجمع عمومی و پنج عضو دایمی شورای امنیت ملل متحد خواست: "با ما کمک کنید به یک افغانستان مستقل، متحد، دموكرات و صلح آمیز در داخل کشور و منطقه دست یابیم؛ افغانستانی که قابلیت حفظ و توسعهٔ دست آورد‌های ۱۹ سال گذشته را داشته باشد."

آقای غنی گفت که مذاکرات صلح با طالبان آغاز شده است و ملل متحد باید به تعهدات چارتراش عمل کرده و صلح و امنیت جهان را تامین کند.

​رییس جمهور غنی تاکید کرد که آتش‌بس یا کاهش فوری خشونت‌ها می‌تواند فرصت پیشرفت را به افغان‌ها مساعد سازد.

او گفت که افغانستان مانند سایر کشورهای جهان درگیر آشفتگی همه‌گیری کروناویروس، جنگ، تروریزم بین المللی، تغییر اقلیم و نابرابری است.

آقای غنی افزود: "ما در پنجمین موج تروریزیم جهانی زندگی می‌کنیم و میمیریم؛ موجی که شبکه های جهانی تروریستی در آن با جنایت‌کاران جهانی روابط نزدیک دارند که جنگ را کاملاً غیر متعارف ساخته و تامین صلح را به چالش مبدل کرده اند."

او افزود: "اگرچه ما با چندین عامل آشفتگی روبرو استیم، اما یک اولویت روشن و فوری برای ما وجود دارد و آن آتش‌بس است."

این در حالی است که مذاکرات مستقیم صلح بین‌الافغانی روز شنبه ۱۲ سپتمبر (۲۲ سنبله) در دوحه آغاز شد و تا کنون هیات‌های مذاکره کنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان سرگرم کار روی میکانیزم و اصول رفتاری مذاکرات اند.

همچنان آقای غنی امروز سه شنبه ۲۲ سپتمبر (اول اسد) در مراسم پذیرفتن اعتمادنامۀ سفیر جدید اتحادیه اروپا گفت که تداوم جنگ و خشونت‌های طالبان توجیهی ندارد و اکنون آن گروه باید تعهد شان را در زمینه نشان دهند.

در اعلامیهٔ ریاست جمهوری از آقای غنی نقل شده است: "اگر خشونت‌ها کاهش نیابد و آتش بس صورت نگیرد، مردم افغانستان نسبت به تعهد طالبان در پروسۀ صلح ناامید می‌شوند."

روز گذشته، هیات معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، اتحادیه اروپا، سفارت کانادا و کمیسیون مستقل حقوق بشر، به مناسبت روز جهانی صلح بر ختم خشونت‌ها و برقراری آتش‌بس در افغانستان تاکید کردند.

این در حالی است که بر اساس آمار وزارت داخلۀ افغانستان طالبان در شش ماه سال روان خورشیدی ۷۰۰۰ حمله را در این کشور انجام داده اند که در نتیجه۱۲۰۷ غیرنظامی جان باخته و ۲۲۹۳ تن دیگر زخمی شده اند.

XS
SM
MD
LG