لینک های دسترسی

Breaking News

غنی همکاری مقامات حکومتی با داعش را تکذیب کرد


محمداشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، ادعا هایی را تکذیب کرد که گویا برخی از مقامات حکومت آن کشور با تندروان گروه دولت اسلامی یا داعش همکاری می کنند.

آقای غنی، که در مراسم آغاز انتقال مسوولیت نیروهای سرحدی افغان از وزارت داخله به وزارت دفاع سخنرانی می کرد، ضمن حمایت از قوای افغان گفت "هرکسی که ادعا دارد که یک عضو عالی رتبه این کشور یا وسط رتبه یا غیره همرای داعش شامل است، جرات کند به محکمه بیاید ادعای خود را ثابت کند، اگر نه چادر بپوشد."

رئیس جمهور افغانستان ضمن حمایت از قوای افغان، تاکید کرد که نیرو های امنیتی آن کشور از طریق عملیات های نظامی، افغانستان را به سمت ثبات سوق می دهد.

رئیس جمهورغنی، گفت ۱۵۰۰ عملیات زمینی و ۳۰۰ عملیات هوایی علیه داعش در چندماه اخیر راه‌اندازی شده است و این گروه در حال فرار است.

به گفته آقای غنی، "حلقات کوتاه بین پروپاگندای عجیبی" را مطرح کرده اند، در حالیکه نخستین فرد که خطر داعش را برای جهانیان توضیح داد، شخص خودش بوده است و بهترین مبارزه برای نابودی داعش، در افغانستان صورت گرفته است.

اظهارات رئیس جمهور افغانستان در حالی بیان شده است که شماری از اعضای ولسی جرگه افغانستان ادعا کرده اند که برخی از مقام‌های بلند رتبه حکومت وحدت ملی با داعش همکاری می‌کند.

در کنار این، طالبان نیز هفته قبل، با نشر خبرنامه‌ ییحکومت را به همکاری با داعش متهم کرد.

انتقال مسوولیت سرحدی به وزارت دفاع

رئیس جمهورغنی، در بخش دیگر سخنانش در مورد انتقال مسؤولیت نیروهای سرحدی به وزارت دفاع افغانستان گفت که نبود فرماندهی واحد، سبب "زمین‌گیر شدن اردوی افغانستان" شده است و با انتقال این مسوولیت‌ها، فرماندهی واحد ایجاد می‌شود.

رئیس جمهور افغانستان همچنان گفت که با تنظیم قوای سرحدی، میلیون‌ها دالر عاید به دولت خواهد رسید.

مسوولیت سرحدات افغانستان روز شنبه به صورت رسمی از وزارت داخله به وزارت دفاع انتقال یافت
مسوولیت سرحدات افغانستان روز شنبه به صورت رسمی از وزارت داخله به وزارت دفاع انتقال یافت

در همین حال، جنرال جان نیکلسن، قومندان نیروهای ماموریت حمایت قاطع در افغانستان، گفت انتقال مسوولیت نیروهای سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع افغانستان، برای بهبود امنیت و دفاع از سرحدات موثر واقع خواهد شد.

آقای نیکلسن گفت"انتقال نیروهای سرحدی به وزارت دفاع ملی یک گام بسیار ارزنده و مثبت است و می‌تواند برای بهبود تامین امنیت و سطح دفاع سرحدات مؤثر واقع شود."

آقای نیکلسن همچنین گفت با تغییرات مثبتی که در اردوی افغانستان به وجود آمده، گروه طالبان هیچ چانسی برای برنده شدن جنگ در أفغانستان را ندارد.

جنرال نیکلسون افزود، که در نتیجه حملات اخیر بر پایگاه‌های تولید و پروسس موادمخدر، ۵۰ میلیون دالر به طالبان زیان مالی وارد شده است.

در همین حال، طارق شاه بهرامی، سرپرست وزارت دفاع ملی أفغانستان، گفت، هدف از ایجاد تغییرات، حمایت به موقع، افزایش توانمندی، آوردن اصلاحات بنیادی در صفوف نیروهای سرحدی است.

اما آقای بهرامی، اعتراف کرد که مشکلات جدی نیزوجود دارد.

آقای بهرامی گفت"این نیروها مشکلات بزرگ دارند، ولی با عزم راسخ تعهد می‌کنم که بربنیاد یک پلان منظم کوتاه مدت و درازمدت، اصلاحات را در صفوف نیروها عملی می‌کنیم و این نیروها را مطابق به توقع مردم و شما پرورش داده می‌شوند."

بربنیاد معلومات کمیسیون انتقال مسؤولیت نیروهای سرحدی از وزارت داخله به وزارت دفاع افغانستان، نیازمندی‌ نیروهای سرحدی افغان، از نظر پرسونل ۹۰ درصد، از نظر سلاح خفیفه ۸۵ درصد، از نظر سلاح ثقیله ۴۵ در صد و از نظر وسایل و تجهیزات۷۰ درصد تکمیل می‌باشند.

XS
SM
MD
LG